W środę wieczorem w Rzeszowie odsłonięto tablicę poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Upamiętnienie stanęło przy rondzie, którego jest patronem.
74 lata temu, 25 maja 1948 roku, o godz. 21.30 w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści wykonali wyrok śmierci na rotmistrzu Pileckim.
Tablicę odsłonił dyrektor rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Dariusz Iwaneczko. Wieczorem przy rondzie, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne, zapłonęły znicze.
Na Podkarpaciu pamięć rotmistrza Pileckiego uczczono także m.in. w Żyznowie koło Strzyżowa. Jego imię nosi miejscowa szkoła podstawowa.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku trafił do niewoli.
Po wyzwoleniu oflagu w Murnau Pilecki został żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Po powrocie do Polski zorganizował grupę, która gromadziła informacje o sytuacji w kraju. Został aresztowany, a potem - po pokazowym procesie - zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r.
Zrehabilitowano go w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ jann/