Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył w Szczecinie medale „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”. Otrzymały je osoby, które w sposób szczególny zaangażowały się w pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z grudnia 1970 roku.
Jan Józef Kasprzyk uhonorował w piątek osoby, które w sposób szczególny zaangażowały się w pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z grudnia 1970 roku. Wspominając tamten okres, podkreślił znaczenie protestów robotniczych.
Był to zryw niepodległościowy, który myślę, że można nazywać „powstaniem szczecińskim”, bo celem były nie tylko kwestie socjalne, celem była wolna, niepodległa Polska – podkreślił szef UdSKiOR.
"Polscy robotnicy upomnieli się wówczas o godność osób pracujących, szacunek dla ludzkiej pracy, a także o to, co jest najcenniejsze w życiu ludów, narodów i państw – wolność i niepodległość" - powiedział w piątek szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Józef Kasprzyk.
Jak dodał, "był to zryw niepodległościowy, który myślę, że można nazywać +powstaniem szczecińskim+, bo celem były nie tylko kwestie socjalne, celem była wolna, niepodległa Polska".
Medal "Pro Bono Poloniae" jest przyznawany osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie.
Odznaczenie to otrzymali: Kazimierz Drzazga, Grzegorz Durski, Zdzisława Durska, Piotr Paweł Kacprzak, ks. prał. Jan Kazieczko, Piotr Korycki, Bogumił Męciński, Krzysztof Jacek Męciński, Ryszard Skrzat, Paweł Skubisz, ks. kanonik Waldemar Szczurowski, ks. prałat Aleksander Ziejewski oraz Grażyna Adamska i Juliusz Słowacki, w imieniu których wyróżnienie odebrał sekretarz Stowarzyszenia "Grudzień 70 – Styczeń 71" Andrzej Kiempski.
Medal "Pro Bono Poloniae" jest przyznawany osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych oraz krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie.
Medale "Pro Patria" za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość otrzymały w piątek cztery osób. Wyróżnieni zostali: Wiesław Nadratowski, Ryszard Stanisław Słowiński, ks. prał. Andrzej Steckiewicz, Bożena Jagoda Żwirblińska.
Podczas uroczystości wręczono też Krzyże Grudnia 70, to pamiątkowe odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenia "Grudzień 70 – Styczeń 71". Otrzymali je: Piotr Korycki, dr hab. Karol Polejowski oraz Ryszard Bronisław Słowiński.(PAP)
autorka: Małgorzata Miszczuk
misz/ jann/