Około 160 monumentalnych mozaik i panneau znajdujących się na ścianach bloków mieszkalnych, pochodzących z czasów sowieckich, zostało przez władze Uzbekistanu uznanych za obiekty materialnego dziedzictwa kulturowego; od teraz podlegają ochronie - podał 27 marca portal gazeta.uz.
Na listę trafiły głównie dzieła monumentalnej sztuki plastycznej w stolicy kraju Taszkencie, ale także w innych miastach, m.in. Samarkandzie, Chiwie czy Urgenczu. Konserwatorzy sztuki walczyli o to od lat. Zdarzało się, że obiekty takie były zamalowywane, pokrywane elementami ocieplenia budynków, czy zakrywane banerami reklamowymi.
Ogromne mozaiki, płaskorzeźby i panneau, umieszczane na ścianach (zazwyczaj bocznych) wielopiętrowych budynków mieszkalnych, to charakterystyczny element krajobrazu miast w krajach byłego Związku Sowieckiego. W państwach tych od wielu lat toczą się dyskusje, czy zachowywać je dla potomności, czy usuwać. Choć częstym motywem wyobrażeń przedstawianych przez te dzieła był przekaz ideologiczny i propaganda, to w opinii historyków sztuki w większości mają one niewątpliwą wartość artystyczną. O sens zachowania tych dzieł sztuki, zwanej monumentalną, trwają spory w wielu stolicach państw postsowieckich, w tym w Kijowie i Moskwie. (PAP)
sm/ ap/