Warszawa po raz kolejny uczci pamięć o ofiarach Holokaustu. Uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego - poinformował w czwartek stołeczny ratusz.
"27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Naszym moralnym obowiązkiem jest pamięć o wszystkich, którzy stracili życie w wyniku Zagłady. Nigdy więcej systemowej nienawiści, nigdy więcej odzierania kogokolwiek z godności i człowieczeństwa" – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
W ramach obchodów o godzinie 13 wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra weźmie udział w uroczystym złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta (ul. Zamenhofa/Al. Sendlerowej) i modlitwie ekumenicznej za pomordowanych.
"Symbolem pamięci o tych, którzy ginęli w obozach zagłady i gettach, niech będzie światło świec. Organizatorzy uroczystości Dnia Pamięci apelują o postawienie zapalonej świecy w oknie – o godzinie 18.00. To wyraz solidarności z milionami ofiar Holokaustu oraz znak nadziei. Jak mówi Gołda Tencer - założycielka i fundatorka fundacji: +Światło pamięci przywraca życie, od nas dzisiaj zależy, by to światło nie zgasło.+ Apelujemy o zapalenie świec - tylko solidarny Płomień Pamięci pozwala zachować nadzieję, że ta straszna zbrodnia nigdy się nie powtórzy" – podkreśliła Aldona Machnowska-Góra.
Światło Pamięci można także zapalić w Internecie - wystarczy pobrać z profilu FB Fundacji Shalom zdjęcie zapalonej w oknie świecy i udostępnić na swoim profilu.
Jak co roku, ulicami Warszawy będzie jeździć zabytkowy tramwaj oznaczony gwiazdą Dawida. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim w czasie II wojny światowej. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza, Marszałkowska, Stawki, Popiełuszki, Metro Marymont, Okopowa, pl. Zawiszy, pl. Narutowicza.
Niestety z uwagi na zagrożenie epidemiczne został odwołany specjalny performance przygotowywany przez Teatr Żydowski i koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Obchody to nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale także pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego. (PAP)
Autorka: Marta Stańczyk
mas/ dki/