
Zwiedzanie sali posiedzeń plenarnych Sejmu, edukacyjne warsztaty kulinarne nawiązujące do kuchni lat 20. i 30., pokaz tańca i piosnek "Starej Warszawy" w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Promyki - m.in. takie atrakcje zostały przygotowane w Sejmie podczas "Nocy Muzeów" w sobotę 17 maja.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów” Sejm będzie można zwiedzać od godz. 19 do 24 - poinformowało Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu.
Jak przekazano, tematem przewodnim spaceru po parlamencie, będzie okres dwudziestolecia międzywojennego, w tym rozpoczęcie budowy Sali Posiedzeń Sejmu w 1925 roku. Zwiedzający będą mieli okazję przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom sali posiedzeń, oraz zapoznać się z historią i współczesnością tego wyjątkowego miejsca, którego kształt nawiązuje do antycznego amfiteatru i Panteonu. Z tej okazji zostaną też zaprezentowane archiwalne zdjęcia Sali Posiedzeń Sejmu z lat 20. i 30. XX wieku, ukazujące perspektywę dawniej i dziś - zaznaczono w komunikacie.
Specjalnie dla gości zostanie przygotowany słodki poczęstunek, czyli edukacyjne warsztaty kulinarne, nawiązujące do kuchnia lat 20. i 30., autorstwa Muzeum w Wilanowie. Goście będą mogli wziąć też wziąć udział w pokazie tańca i piosenek „Starej Warszawy” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego Promyki.
Zwiedzający będą także mogli skorzystać z kawiarenki retro z eksponatami tj. gramofonem z tubą, telefonem, maszyną do pisania, czy ekranem - na którym będą wyświetlane filmy o międzywojennej Polsce. Na stanowiskach stereoskopowych będzie można obejrzeć trójwymiarowe zdjęcia Warszawy z lat 20. i 30. Dla gości będzie dostępny kącik fotograficzny z natychmiastowym wydrukiem zdjęcia, wystawa starych aparatów, warsztaty rekonstrukcyjne (drukarnia), wielkoformatowe puzzle oraz sejmowy QUIZ z nagrodami.
Każda osoba odwiedzająca Sejm otrzyma pamiątkowy folder opowiadający o losach półrotundy Sali Posiedzeń Sejmu; przed budynkiem Sejmu pojawi się stanowisko Wirtualnego Teatru Historii pt. „Historia 1917-1925. Magia i entuzjazm odradzającej się Rzeczypospolitej, wspaniałe zdjęcia czołowych polskich fotografów sprzed 100 lat”.
W komunikacie podkreślono, że zwiedzający powinni mieć przy sobie dowód osobisty i być przygotowani na kontrolę pirotechniczną. Wejście do Sejmu będzie się odbywać przez Dział Przepustek Kancelarii Sejmu, zlokalizowany przy ul. Wiejskiej 4/6/8 . (PAP)
pab/ par/