Debatą i koncertem muzyki klasycznej władze Gdańska i Lubeki uczczą 50. rocznicę pierwszej wizyty zachodnioniemieckiego kanclerza Willy’ego Brandta w Polsce, podczas której uklęknął przed stołecznym pomnikiem Bohaterów Getta. Transmisja z obchodów w sobotę od godz.16.00 na portalu Gdansk.pl.
W poniedziałek 7 grudnia minie 50 lat od pierwszej podróży socjaldemokratycznego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Willy'ego Brandta do Polski. Podczas wizyty w Warszawie podpisał on z ówczesnym premierem PRL Józefem Cyrankiewiczem układ o podstawach normalizacji wzajemnych stosunków, w którym linia graniczna na Odrze i Nysie Łużyckiej uznana została jako zachodnia granica państwa polskiego.
W trakcie ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta Brandt powoli zbliżył się do monumentu, poprawił szarfę wieńca, po czym cofnął się i ukląkł, lekko pochylając głowę i splatając dłonie.
"Nagle poczułem, że złożenie wieńca nie wystarczy" – tłumaczył potem kanclerz. "Pod presją najnowszej niemieckiej historii uczyniłem to, co czynią ludzie, gdy zawiodą słowa. W ten sposób oddałem cześć milionom pomordowanych" – pisał w swoich wspomnieniach. "Czy ten gest był zaplanowany? Nie, nie był" – zapewniał.
Zdjęcie klęczącego przed pomnikiem Bohaterów Getta polityka obiegło wszystkie światowe media. Gest ten uznany został za publiczne wyznanie winy Niemiec za Holokaust i inne zbrodnie popełnione przez Niemców podczas II wojny światowej. Stał się symbolem zainicjowanej przez socjaldemokratycznego kanclerza nowej polityki otwarcia RFN na kraje wschodniej Europy. Stanowił punkt zwrotny w budowaniu cierpliwej i mądrej naprawy trudnych relacji polsko-niemieckich. Rok później Brandt otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.
Jak poinformowała PAP w czwartek Marta Formella z Urzędu Miasta Gdańska, historyczny gest Willy'ego Brandta uczczą wspólnie władze Gdańska i Lubeki. Wydarzenie sprzed 50 lat upamiętni koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Polish Piano Trio, które tworzą: skrzypek Robert Kwiatkowski, wiolonczelista Błażej Goliński i pianistka Dominika Glapiak-Piłasiewicz. Artyści zagrają Trio fortepianowe c-mol op. 101 Johannesa Brahmsa. Ponadto prof. Troels Svane z Akademii Muzycznej w Lubece wykona utwór "Per Slava" na wiolonczelę solo Krzysztofa Pendereckiego.
"W pierwotnym zamyśle koncert miał mieć formę wspólnego wykonania requiem Krzysztofa Pendereckiego i requiem Johannesa Brahmsa przez połączone orkiestry i chóry uniwersytetów muzycznych Gdańska, Lubeki i Warszawy w filharmoniach tych miast. W związku z obecną sytuacją epidemiczną realizacja tego zamierzenia musi zostać przesunięta" – wyjaśniła Formella.
W programie obchodów przewidziano też wystąpienia historyków – dr Kristiny Meyer i prof. Tomasza Nałęcza, którzy omówią polskie i niemieckie spojrzenia na gest kanclerza Brandta.
Relację z koncertu i debaty 5 grudnia o godzinie 16.00 na portalu www.gdansk.pl.
Wydarzenie powstało z inicjatywy Lions Club Lubeka i Lions Club Gdańsk-1, a jego patronami i współorganizatorami są: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, nadburmistrz Lubeki Jan Lindenau, konsul generalneralny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper,z Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Muzyczna w Lubece i Fundacja Willy'ego Brandta w Lubece. (PAP
Autorka: Anna Machińska
anm/ joz/