Imię Wojciecha Fangora nadano ulicy przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jak powiedział Piotr Patkowski, spadkobierca i prezes Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, ta ulica zostanie na zawsze drogowskazem dla miłośników sztuki Fangora.
Ulica Wojciecha Fangora, której tablica została odsłonięta podczas uroczystości w środę 9 października, znajduje się w symbolicznym miejscu - między stacją Warszawa Śródmieście, stacją Metro Świętokrzyska i nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie przechowywane jest archiwum artysty.
Jak podkreślono podczas uroczystości, w latach 50. artysta był w zespole, który zaprojektował stadion warszawski, brał także udział w powstaniu oddanego do użytku w 1963 roku dworca PKP Warszawa Śródmieście. Fangor opracował również projekt wystroju stacji w drugiej linii warszawskiego metra.
„Myślę, że ta ulica zostanie na zawsze drogowskazem dla miłośników sztuki Fangora, a i dla nowych pokoleń, odkrywających jego twórczość.”
„Tutaj, dosłownie rzut kamieniem w stronę południa, na ulicy Pankiewicza mieściła się jedna z pracowni Wojciecha Fangora” - zaznaczył Piotr Patkowski, spadkobierca i prezes Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora. „Myślę, że ta ulica zostanie na zawsze drogowskazem dla miłośników sztuki Fangora, a i dla nowych pokoleń, odkrywających jego twórczość” - podkreślił.
Zastępca prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra powiedziała, że „nazwanie ulicy imieniem Wojciecha Fangora to element porządkowania symbolicznego miasta: porządkowania architektonicznego, powstawania nowych, pięknych budynków”. „Cieszę się bardzo, że kolejny twórca warszawski związany z Warszawą ma swoją ulicę” - dodała.
Wojciech Fangor to artysta, teoretyk sztuki, malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. To także współtwórca Polskiej Szkoły Plakatu - jego plakat z 1953 roku uznawany jest za przełomowy. W 1958 r. Fangor stworzył pierwszą w sztuce światowej instalację przestrzenną.
Obchody inauguracji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie potrwają od 25 października do 10 listopada. Podczas dwóch tygodni na publiczność czekają m.in. wystawy, performanse, koncerty, widowiska, warsztaty i instalacje dźwiękowe.(PAP)
mbed/ zzp/ aszw/