Sześć osób, w tym jedna pośmiertnie, zostało we wtorek w Rzeszowie uhonorowanych nagrodami Instytutu Pamięci Narodowej „Świadek historii”. Wręczył je wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.
Jak zaznaczył, "nagroda jest przeznaczona dla osób i instytucji wspierających IPN w działalności ustawowej, w wypełnianiu swojej misji".
"Dzięki nim możemy osiągać sukcesy i mieć dobre wyniki. Gdyby nie ich aktywność docieralibyśmy do dużo mniejszego grona. Tylko dzięki takiej współpracy możemy działać w sposób najlepszy dla dobra naszej historii, dla dobra naszej ojczyzny" - mówił dr Szpytma.
Wyróżniona we wtorek Barbara Krystyna Janczura jest córką i wnuczką Sybiraków wywiezionych do Kazachstanu. Od wielu lat aktywnie wspiera to środowisko w Lubaczowie, m.in. współorganizuje spotkania, uroczystości. Autorka książek o zsyłkach do dawnego Związku Sowieckiego, które wydaje własnym sumptem.
Kolejnym wyróżnionym został Tomasz Róg - jest historykiem regionalistą, kolekcjonerem oraz pomysłodawca i redaktor "Cieszanowskich Zeszytów Regionalnych".
Młodszy inspektor Mariusz Skiba, naczelnik wydziału komunikacji społecznej podkarpackiej policji, został uhonorowany za upowszechniania wiedzy na temat zasług funkcjonariuszy formacji policyjnych na rzecz wzmacniania polskiej państwowości. Był m.in. inicjatorem monografii z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej.
Michał Stręk był działaczem legalnych i podziemnych struktur NSZZ "Solidarność" w regionie rzeszowskim; internowany, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany. W 2005 r. wydał "Solidarność trwa. Świadectwo sprzeciwu i oporu 1981–1989". Jest również współtwórca rzeszowskiej Grupy Ujawnić Prawdę, a także działa w Stowarzyszeniu Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Z kolei Magdalena Szczepańska założyła i kieruje stowarzyszenie "Ocalić od zapomnienia", którego celem jest upamiętnienie osób, wydarzeń, rocznic i miejsc pamięci związanych z działalnością konspiracji niepodległościowej na Narolszczyźnie. Wydawca i współautorka wystaw oraz bezpłatnych publikacji dotyczących działalności konspiracji niepodległościowej.
Pośmiertnie nagrodą wyróżniono etnografa, historyka i muzealnika Franciszka Kotulę. Był autorem kilkudziesięciu prac monograficznych. Stworzył również unikatową kronikę ostatnich lat społeczności żydowskiej w Rzeszowie, będącą zapisem jej Zagłady "Losy Żydów rzeszowskich 1939–1944".
Nagroda ma charakter honorowy. W 2009 r. została zainicjowana w Białymstoku jako lokalna odmiana ogólnopolskiej nagrody IPN "Kustosz pamięci narodowej". W swoich regionach przyznają ją także m.in. oddziały IPN w Krakowie, Białymstoku i Poznaniu.
W Rzeszowie, w 2012 r. pierwszym jej laureatem był emerytowany metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk, który w latach swej posługi biskupiej uważany był przez władze PRL za jednego z głównych przeciwników ustroju komunistycznego.(PAP)
Autor: Alfred Kyc
kyc/ pat/