Do 31 lipca można głosować na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja. W tym etapie plebiscytu głosować mogą wszyscy – i to internauci zadecydują o ostatecznych wynikach.
Internauci wskazują swoje typy z listy piętnastu laureatów ‒ po 1 z każdej kategorii ‒ umieszczonej na stronie internetowej Wydarzenia Historycznego Roku.
Aby wziąć udział w głosowaniu należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl, zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami, zaakceptować regulamin Plebiscytu i oddać łącznie trzy głosy, jeden głos na jeden projekt w każdej kategorii. Głosować można jeden raz każdego dnia.
W tym roku zostało zgłoszonym 135 projektów, z kraju i zagranicy. Tradycyjnie najwięcej projektów zgłoszono w kategorii Wydarzenie.
Plebiscyt angażuje wiele środowisk lokalnych, które chcą wypromować organizowane przez siebie przedsięwzięcia. Od początku istnienia Plebiscytu zgłoszono ponad 2000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów.
Na kanale YouTube Muzeum Historii Polski dostępna jest prezentacja laureatów z poprzedniej edycji: https://www.youtube.com/watch?v=vazTGpkjMVg
Plebiscyt zakończy 24 września 2024 Gala. Po raz pierwszy uroczystość odbędzie się w otwartej we wrześniu ubiegłego roku stałej siedzibie Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. Podczas ceremonii nastąpi ogłoszenie zwycięzców.
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie
Partner: historia.org.pl
Patroni medialni: Polskie Radio, Polska Agencja Prasowa, dzieje.pl, Polska Press Grupa, naszemiasto.pl, Gość Niedzielny.
Autorem statuetek dla zwycięzców plebiscytu jest Maciej Zychowicz.
Autorem tegorocznego plakatu jest Ryszard Kajzer Zerkaj Studio.
szuk/