W stołecznej Kordegardzie – Galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) 4 marca otwarta zostanie wystawa fotografii pt. „Białoruś: Marsz Wolności”. Na czynnej do 25 marca ekspozycji zaprezentowane zostaną prace siedmiorga białoruskich fotografów.
"Siedmioro fotografów, siedem pełnych emocji, osobistych relacji z protestów na Białorusi, które tworzą poruszającą wystawę fotografii +Białoruś: Marsz Wolności+. Powstała ona z inicjatywy Parlamentu Europejskiego, który 16 grudnia 2020 r. przyznał demokratycznej opozycji na Białorusi nagrodę im. Sacharowa za działania na rzecz praw człowieka" - napisano w zapowiedzi ekspozycji.
Jak zaznaczono na stronie NCK, "+Żywie Białoruś+, +Ukochanej nie oddamy+, +Ja wychodzę+, +Idź precz ty i twój OMON+ - to typowe hasła, które można było usłyszeć i zobaczyć na ulicach miast Białorusi". Wystawa "Białoruś: Marsz Wolności" dokumentuje wydarzenia ostatnich miesięcy z perspektywy białoruskich fotografów i fotografek: Darii Buriakiny, Nadii Bużan, Andrieja Liankiewicza, Lesii Pcholki, Wolhy Szukajły, Julii Szabłowskiej i Aleksandra Wasukowicza.
Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami.
"Autorzy zdjęć prezentowanych na wystawie walczą z aparatami w dłoniach. Są zaangażowanymi dziennikarzami i artystami, jak nigdy dotąd, pewni siebie i dumni ze swojego społeczeństwa" - czytamy na stronie NCK.
"Poprosiliśmy ich też o +dopowiedzenie+ dla nas całego kontekstu: kogo spotykają na ulicach, jak się czują, czy jest bezpiecznie, jak się zmieniło ich życie w ostatnich miesiącach. Zapytaliśmy także, czego im trzeba życzyć. Tutaj są zgodni: wolnego kraju, wolnej Białorusi!" – wyjaśniła kuratorka wystawy Joanna Kinowska, cytowana w informacji.
"Instytucja, którą kieruję, od lat działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami państw Europy Środkowo-Wschodniej, wspierając twórców z krajów ościennych, w tym z Białorusi, którzy są gośćmi cyklicznych wydarzeń NCK, np. festiwali Eufonie i Wschód Kultury oraz stypendystami programu ministra kultury Gaude Polonia, zarządzanego przez Centrum" - powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski.
"Od początku społecznych protestów na Białorusi leży nam na sercu los jej obywateli, szczególnie twórców i artystów, dlatego w geście solidarności angażujemy się w organizację wystawy, a pół roku wcześniej zrealizowaliśmy koncert +Gramy dla Białorusi+ oraz akcję +#LightForBelarus+ - podświetlania budynków w barwach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi" - podkreślił. "Powtarzamy tę akcję 25 marca br., w Dniu Wolności Białorusi – święta nieuznawanego przez rząd Aleksandra Łukaszenki, ale ważnego dla białoruskiej opozycji" - dodał prof. Wiśniewski.
Jak wyjaśniono na stronie NCK, Nagroda im. Sacharowa to najwyższe wyróżnienie za działania na rzecz praw człowieka przyznawane przez Unię Europejską. "Celem naszej wystawy jest uhonorowanie laureatów nagrody za 2020 r. i jednocześnie pokazanie, że Europa wspiera ich i pamięta o ich dramatycznej walce o podstawowe wartości, takie jak uczciwe wybory" – podkreślił organizator wystawy, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce Jacek Safuta. "Obok relacji fotograficznej na wystawie będzie można obejrzeć ich świadectwa: dowiedzieć się, kim są i jak przeżywają te historyczne protesty" - dodał.
Ekspozycja czynna będzie do 25 marca br.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/