Wystawę „Odesa. Długi wiek XX w sztuce” prezentującą wkład tego ukraińskiego miasta w dzieje kultury europejskiej będzie można oglądać od piątku w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Dyrektorka MCK Agata Wąsowska-Pawlik poinformowała w czwartek, że wystawa przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie wspólnie z czołowymi tamtejszymi instytucjami ukazuje odeską sztukę uwikłaną w burzliwą dwudziestowieczną historię miasta.
Całe przedsięwzięcie – dodała dyrektorka - jest wyjątkowe w wielu wymiarach: historycznym, artystycznym i dyplomatycznym. Wpisuje się ponadto w ważną polsko-ukraińską inicjatywę, która przewiduje wywóz cennych dzieł na czas działań wojennych w Ukrainie.
Kuratorki wystawy dr Żanna Komar, Julija Berdijarowa, Walerija Plechotko przypomniały, że dziś Odessa znajduje się na linii frontu, a większość inicjatyw artystycznych została przerwana wybuchem pełnoskalowej wojny w 2022 roku.
„Dzieła, które zostaną zaprezentowane w Galerii MCK, opowiadają o narodowej tożsamości, traktując sztukę jako broń w obecnej wojnie, ale też o mozolnym procesie budowania kanonu artystycznego, promieniowaniu sztuki europejskiej na krańce kontynentu przez cały XIX i XX wiek – mimo granic i żelaznej kurtyny” - wskazały kuratorki.
Według nich prace, przeważnie nieznane polskiej publiczności, są okazją do przedstawienia „z jakich treści utkana jest narracja o własnej historii i wizji przyszłości, widziana z perspektywy kultury ukraińskiej”.
Na wystawę „Odesa. Długi wiek XX w sztuce" składa się ponad 60 dzieł ukazujących sposób myślenia współczesnego społeczeństwa ukraińskiego.
Ekspozycję będzie można zwiedzać od piątku 17 maja do 1 września 2024 r. Towarzyszyć jej będzie program wydarzeń, w tym spotkania i debaty dotyczące ukraińskiej sztuki, literatury i języków.
Podczas otwartego wernisażu w czwartek wieczorem odbędzie się performance Fani Malinovskiej, artystki pochodzącej z Chersonia „Wszyscy zostaliśmy zapaleni pragnieniem szczęśliwego życia”. Według zapowiedzi organizatorów „czerpie on z przeżyć i doniesień wojennych i przetwarza w twórczy sposób kanon nowoczesnej sztuki ruchu”.(PAP)
rgr/ aszw/