Wystawa plenerowa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” przybliży okoliczności wybuchu robotniczego zrywu sprzed 65 lat. Ekspozycja zostanie pokazana w Poznaniu, najważniejszych miastach regionu i w Warszawie.
Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 we współpracy z poznańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej. W związku z przypadającą niebawem 65. rocznicą Poznańskiego Czerwca obie instytucje planują też szereg innych działań.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.
Wystawa skupi się na procesie przywracania pamięci Poznańskiego Czerwca i jego upamiętnieniu.
Jak poinformowała PAP Joanna Wójcik z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, przygotowywana wystawa skupi się na procesie przywracania pamięci Poznańskiego Czerwca i jego upamiętnieniu.
"Istota wydarzeń sprzed 65 lat ukazana zostanie przez pryzmat życia społecznego w latach 50. XX wieku, trudnych warunków codziennej egzystencji, które były bezpośrednią przyczyną wybuchu robotniczego strajku. Wystawę uświetnią materiały archiwalne ze zbiorów Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, IPN, Cyfrowego Repozytorium Lokalnego Poznań CYRYL, PAP oraz ze zbiorów prywatnych mieszkańców Wielkopolski" - powiedziała.
Cześć działań przygotowywanych przez muzeum w związku z jubileuszem, kierowana jest do dzieci i do uczniów. Joanna Wójcik podała, że niebawem ukazać się ma książeczka edukacyjna pt. "Róża i tajemnicza walizka". Wraz z Różą – bohaterką publikacji i jej młodszym batem Józkiem czytelnicy wyruszą na wyprawę do 1956 roku. Poznańskie muzeum zaplanowało też m.in. konkursy na plakat rocznicowy oraz na komiks o Czerwcu.
W połowie czerwca, ze względu na pandemię w formie on-line, przeprowadzony zostanie III Test Wiedzy o Poznańskim Czerwcu – coroczny konkurs dla uczniów szkół średnich, w których mogą wykazać się wiedzą na temat wydarzeń z 1956 roku.
Po raz 10. odbędzie się też akcja "Światełko dla Czerwca ’56", której celem jest uczczenie ofiar i uczestników Czerwca oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o poznańskim buncie.
Po raz 10. odbędzie się też akcja "Światełko dla Czerwca ’56", której celem jest uczczenie ofiar i uczestników Czerwca oraz osób, które przez lata propagowały pamięć o poznańskim buncie.
"Jak co roku, tuż przed kolejną rocznicą, na grobach zapłoną symboliczne światełka pamięci. Inauguracja odbędzie się 14 czerwca w Poznaniu, przy grobie ofiary Czerwca, Kazimierza Wieczorka. Akcja odbywa się na terenie całej Polski, przy udziale placówek oświaty. Do dziś włączyło się w nią ponad 20 szkół i przedszkoli z różnych miejscowości" – podała Joanna Wójcik.
Do obchodów 65. rocznicy Czerwca '56 przygotowuje się też IPN w Poznaniu. Wspólnie z Teatrem Muzycznym w Poznaniu organizuje plenerowy koncert. W prasie ukaże się dodatek z okazji rocznicy Powstania Poznańskich Robotników. Zaplanowano też liczne publikacje m.in. w mediach społecznościowych Instytutu oraz kilka publikacji książkowych.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.
Asystent prasowy poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Marta Sankiewicz powiedziała PAP, że w przyszłym miesiącu ukazać się ma książka o Czerwcu, przygotowana w języku angielskim i niemieckim. Jej egzemplarze mają trafić do najważniejszych bibliotek i wyższych uczelni na świecie.
Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Zostało otwarte w 2007 roku, dzięki inicjatywie środowisk kombatanckich i ówczesnego wiceprezydenta Poznania Macieja Frankiewicza.
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań IPN co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ amac/