"Sztukmistrz. Norwid - rysunki" to tytuł nowej wystawy, której uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek w Kordegardzie w Warszawie. Ekspozycję tworzy 39 rysunków i akwarel oraz trzy grafiki Cypriana Norwida, które powstały od lat 40. XIX wieku aż do śmierci tego wybitnego artysty w 1883 r.
Norwid był człowiekiem wielu talentów, dlatego dzisiaj spotykamy się tutaj na wernisażu jego twórczości plastycznej. Ale wiemy wszyscy, że to jest człowiek, z którego wciąż możemy czerpać, bo tam wiele pokładów jest... Wybitny artysta, wybitny poeta, innowator, także profetyk, człowiek, który był także filozofem i teoretykiem sztuki, więc tym bardziej jego sztuka plastyczna jest ciekawa" - podkreślił podczas wernisażu wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, przypominając też, że rok 2021 poświęcony jest - decyzją parlamentu - twórczości Norwida w związku z 200-leciem jego urodzin.
Wybitny artysta, wybitny poeta, innowator, także profetyk, człowiek, który był także filozofem i teoretykiem sztuki, więc tym bardziej jego sztuka plastyczna jest ciekawa" - podkreślił podczas wernisażu wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński, przypominając też, że rok 2021 poświęcony jest - decyzją parlamentu - twórczości Norwida w związku z 200-leciem jego urodzin.
"W teorii sztuki w dużej mierze odwoływał się do plastyki, jak wiemy także uważał się równoprawnie za plastyka - za artystę wizualnego, jak i za artystę słowa (...). Był genialnym rysownikiem, człowiekiem wielkiej wyobraźni, choć przede wszystkim człowiekiem wielkiego umysłu i wspaniałym etykiem" - dodał Gliński, któremu podczas wernisażu towarzyszyli m.in. dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK) Rafał Wiśniewski, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł, dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski, a także kuratorka ekspozycji Katarzyna Haber z NCK.
"To z Norwida jest ta wspólnota odpowiedzialności za ojczyznę. To z Norwida jest to, że potrafimy być +wielkim sztandarem narodowym+, a trochę gorzej nam wychodzą relacje obywatelskie czy więzi społeczne, bo potrafimy działać bardziej akcyjnie, a mniej pozytywistycznie" - zaznaczył Gliński.
Wicepremier przypomniał też o powstającej w Dębinkach na Mazowszu placówce muzealnej poświęconej Norwidowi. W ubiegłym tygodniu w tej sprawie podpisano list intencyjny, w którym podkreślono znaczenie twórczości Cypriana Norwida dla kultury narodowej. Szczegóły współpracy mają zostać określone w umowie zawartej pomiędzy sygnatariuszami listu – lokalnym samorządem, Ministerstwem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundacją Museion Norwid. Powstanie Muzeum Norwida w Dębinkach - jak podano - jest inicjatywą powiatu wyszkowskiego, gminy Zabrodzie i Fundacji Museion Norwid.
Wicepremier przypomniał też o powstającej w Dębinkach na Mazowszu placówce muzealnej poświęconej Norwidowi. W ubiegłym tygodniu w tej sprawie podpisano list intencyjny, w którym podkreślono znaczenie twórczości Cypriana Norwida dla kultury narodowej. Szczegóły współpracy mają zostać określone w umowie zawartej pomiędzy sygnatariuszami listu.
"To będzie pierwsze Muzeum Norwida w Polsce. Myślę, że w miejscu godnym, bo to piękne założenie pałacowe, z oficynami, z parkiem i tam będzie dom - już prawdziwy, bo także zaopiekowany przez państwo polskie - Cypriana Kamila Norwida" - dodał Gliński.
Ekspozycja "Sztukmistrz. Norwid - rysunki", która przedstawia rysunki i grafiki Cypriana Norwida - wybitnego poety i literackiego patrona roku, to wybór kilkudziesięciu jego prac - jak poinformowało Narodowe Centrum Kultury - spośród ponad pięciuset szkiców i kilkudziesięciu rycin znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Narodowej.
"Sylwetka luminarza polskiej literatury i tegorocznego patrona literackiego – ostatniego z czwórki wielkich romantyków, a jednocześnie prekursora poetyckiej nowoczesności, ale też samouka o rozległej wiedzy i zainteresowaniach – niezwykle pracowitego, zaczytanego – do dziś inspiruje" - podkreślił NCK, którego dyrektor Rafał Wiśniewski dodał w przesłanej wcześniej PAP informacji, że wystawa ukazuje mało znane oblicze genialnego poety i myśliciela.
"Zachęca do uważności i pobudza wrażliwość i otwartość na współczesne talenty. Potraktujmy losy Norwida jako memento dla nas samych, abyśmy z życzliwością odkrywali w dzisiejszej sztuce to, co ciekawe i inspirujące oraz dawali szanse młodym" - przekazał szef NCK.
W Kordegardzie - jak podało NCK, które przygotowało ekspozycję we współpracy z MKDNiS - zgromadzono unikatowy zespół prac znany dotąd niemal wyłącznie norwidologom. Jedynie pojedyncze ryciny prezentowano szerszej publiczności przy okazji wystaw tematycznych. Wystawa przedstawia czterdzieści dwie prace Norwida, w tym trzydzieści dziewięć rysunków i akwarel oraz trzy grafiki, powstałe od lat 40. XIX wieku aż do jego śmierci w 1883 r.
"Na ekspozycję składają się autoportrety, portrety, sceny religijne, rodzajowe i satyryczne oraz kompozycje symboliczne. Mimo różnego czasu powstania i różnorodnych technik, rysunki wydają się stanowić jednorodny zespół ukazujący doskonały warsztat rysunkowy autora, potrafiącego zamknąć dzieła plastyczne w kilku lapidarnych liniach, a jednocześnie świetnego obserwatora" - czytamy w informacji NCK. (PAP)
nno/ aszw/