28 sierpnia w Żydowskim Instytucie Historycznym zostanie otwarta ekspozycja czasowa "Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów". To wystawa towarzysząca 80. rocznicy likwidacji getta w okupowanej Łodzi - poinformował instytut.
"Ekspozycja przedstawia różne aspekty skrajnie trudnego funkcjonowania Żydów w utworzonej przez Niemców +dzielnicy zamkniętej+. Przeludnienie, fatalna sytuacja sanitarna i niedobory żywności dotknęły wszystkich, choć nie w równym stopniu. Getto przetrwało tak długo, gdyż jego mieszkańcy podjęli się produkcji najróżniejszych towarów na rzecz niemieckiej gospodarki. Pokazanie, że getto pracuje, a jego mieszkańcy są potrzebni, stanowiło najważniejszy cel żydowskiej administracji, na której czele stał Mordechaj Chaim Rumkowski. Ślady tej polityki są widoczne w wielu eksponatach tworzących wystawę" - poinformował instytut.
Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – m.in. Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie.
"Szczególne znaczenie mają te dzieła, które artyści tworzyli z wewnętrznej potrzeby udokumentowania realiów, jakie stały się udziałem tysięcy Żydów. Są one wyrazem oporu wobec granicznej sytuacji, w której znaleźli się ich twórcy, próbą ocalenia życia i zachowania człowieczeństwa" - czytamy w informacji ŻIH.
Na wystawie zostaną zaprezentowane oryginalne obrazy i rysunki stworzone w getcie – m.in. Józefa Kownera, Izraela Lejzerowicza i Icchoka Braunera – a także wykonane różnymi technikami przedmioty tworzone w getcie. Dzieła pochodzą ze zbiorów ŻIH.
Kuratorami wystawy są dr Jakub Bendkowski i dr Zofia Trębacz. "Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów" potrwa do 16 marca 2025 r.
Getto w Łodzi (niem. nazwa Litzmannstadt Getto) istniało od 8 lutego 1940 do 29 sierpnia 1944 r. Trafiło do niego ponad 200 tys. osób – zarówno Żydów łódzkich oraz pochodzących z okolicznych miejscowości, jak i deportowanych z III Rzeszy i Protektoratu Czech i Moraw. Żydów więziono na obszarze 4,13 kmkw. Na skutek głodu i chorób w getcie zmarło ok. 45 tys. osób. Większość mieszkańców łódzkiego getta zginęło w niemieckich obozach zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz-Birkenau. Szacuje się, że wojnę przeżyło nie więcej niż 12 tys. osób. (PAP)autor: Maciej Replewicz
mr/ dki/