Wystawa poświęcona elementom strojów ludowych, noszonych niegdyś na Pomorzu, od czwartku dostępna jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Można na niej zobaczyć m.in. części odzieży należącej niegdyś do mieszkańców Ziemi Pyrzyckiej oraz półwyspu Mönschgut na Rugii.
„Stroje ludowe na Pomorzu Zachodnim w zasadzie w drugiej ćwierci XX wieku prawie całkowicie zanikły. Rozwój stroju ludowego to przede wszystkim druga połowa XIX wieku” – przekazała kuratorka wystawy Iwona Karwowska.
Zanik strojów ludowych, na terenie Pomorza związany był m.in. z rozwojem przemysłu, odchodzeniem od tradycyjnego stylu życia i wybuchem I wojny światowej.
Strój w tamtym okresie stanowił pewnego rodzaju „legitymację” informującą m.in. o pochodzeniu, pozycji społecznej właściciela oraz określał jego sytuację majątkową, stan cywilny i profesję.
„My teraz jesteśmy w zasadzie wszyscy do siebie bardzo podobnie ubrani i nic z tego naszego stroju nie można wyczytać. Natomiast kiedyś od razu było widać np. czy ktoś jest z północy, czy południa regionu, czy ktoś jest mężatką, czy panną” – powiedziała Karwowska.
„A jeżeli ktoś brał ślub od razu było widać, czy idzie do ślubu jako dziewica, czy jako kobieta bardziej doświadczona – to trzeba było też zaznaczyć w stroju, bo na wsi i tak wszyscy kiedyś o wszystkim wiedzieli” – dodała.
Na wystawie „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie” na archiwalnych fotografiach, przedstawieniach ikonograficznych oraz oryginalnie, zachowanych do dziś, elementów ubioru przedstawiona jest odzież mieszkańców rolniczego południa (Ziemi Pyrzyckiej), nadmorskiej, rybackiej północy (Jamna), okolic Trzebiatowa i półwyspu Mönschgut na Rugii.
"Te wszystkie rzeczy to są prawdziwe, oryginalne rzeczy, które kiedyś ktoś nosił na głowie, dotykał; np. taka kobieta stała przed lustrem i patrzyła, czy w tej wstawce do gorsetu jest ładnie, czy brzydko" – dodała Karwowska.
Wystawa dostępna jest w Muzeum Narodowym w Szczecinie - Muzeum Historii Szczecina przy ul. Księcia Mściwoja do 8 września.(PAP)
misz/ dki/