
Muzeum Powstania Warszawskiego zainaugurowało we wtorek nowy projekt edukacyjny „Wytwórnia pamięci”. Jest on skierowany do młodzieży i polega na tworzeniu archiwum cyfrowego wspomnień z czasów II wojny światowej.
„Wytwórnię pamięci” mają tworzyć filmy, na których zostaną utrwalone wspomnienia bliskich dotyczące wojny. Projekt powstał z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
„Ten projekt włącza nowe technologie w budowanie mostu międzypokoleniowego” – powiedziała podsekretarz stanu w MEN Paulina Piechna-Więckiewicz podczas promocji „Wytwórni pamięci”. Podkreśliła, że pamięć przekazywana przez starszych młodemu pokoleniu tworzy wspólnotę. Zwróciła ponadto uwagę, że opowieść o dramatycznych wydarzeniach czasu wojny jest także przestrogą i wołaniem, aby nigdy więcej się ona nie wydarzyła. Zachęciła młodzież do udziału w projekcie.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) Jan Ołdakowski przypomniał, że placówka wcześniej realizowała zadania polegające na archiwizacji wspomnień dowódców, żołnierzy, a także zwykłych mieszkańców stolicy, którzy przeżyli powstanie. „Uświadomiliśmy sobie, że nie mamy wspomnień dzieci, które miały 10 lub mniej lat, kiedy skończyła się wojna. Ich nikt nie nagrał, bo ich wspomnienia nie nadawały się na realizację półtoragodzinnego filmu dokumentalnego. (…) Zrozumieliśmy, że musimy ich wspomnienia ocalić” – powiedział.
„Dzieci podczas wojny nie walczyły z bronią w ręku, nie żyły wielką polityką. Dzieci patrzyły na wojnę inaczej. W ich wspomnieniach największą rolę odgrywają często proste, codzienne sytuacje. (…) Jest w nich wiele emocji” – dodał zastępca MPW Dariusz Gawin. Zwrócił uwagę, że „pamięć, to nie składowisko rzeczy”, a przekazywanie jej „to proces, spotkanie z drugim człowiekiem, które staje się zaangażowaniem”.
Projekt jest skierowany do młodych ludzi. Chodzi o to, aby w swoim otoczeniu odszukali świadków wydarzeń sprzed 80 lat. „To mogą być najbliżsi – pradziadkowie i prababcie, mogą to być też sąsiedzi, znajomi, osoby, które na co dzień spotykają na klatce schodowej. (…) Wystarczy zapytać je o to, co najbardziej wryło się w ich pamięć – chwile, w których odczuwali strach lub radość, wyraziste obrazy, sceny, które cały czas mają przed oczyma, a odpowiedzi nagrać w przygotowanej przez nas aplikacji” – wyjaśnił Ołdakowski.
Aplikację można pobrać na stronie internetowej www.wytworniapamieci.pl. W aplikacji "Wytwórnia pamięci" znajduje się również muzyka, którą można dodać do swojego filmu. Stworzył ją specjalnie Pawbeats - producent muzyczny i kompozytor.
Na stronie zamieszczono także swego rodzaju poradniki tzw. tutoriale, które mają ułatwić realizację filmu. Specjaliści podpowiadają w nich, jak rozmawiać z osobami starszymi? Jakie pytania zadać? Jak zadbać o kwestie techniczne nagrania?
Nagrane filmy należy wysłać do "Wytwórni pamięci". Wybrane wspomnienia trafią do Biblioteki Wspomnień. Na zwycięzców i na szkoły, które przyślą najwięcej zgłoszeń, czekają nagrody. Są to m.in. 5 tys. zł na zorganizowaną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego, czytniki Kindla, powerbanki, głośniki i vouchery.
Projekt promuje spot, którego reżyserem jest Jan Komasa. (PAP)
wnk/ dki/