Jedenaście chórów z kraju i zagranicy weźmie udział w 43. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2024”, który w dniach 29 maja - 2 czerwca odbędzie się w Białymstoku. Wystąpią laureaci wcześniejszych edycji tej imprezy, w większości chóry zawodowe.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od ponad 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce (Podlaskie), która wciąż pozostaje w jego nazwie.
Tegoroczna edycja będzie poświęcona pamięci, zmarłego w styczniu, prof. Romualda Twardowskiego - kompozytora związanego z festiwalem przez ponad 40 lat. Jego pamięci poświęcony będzie też Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej - impreza towarzysząca festiwalowi. W wydawnictwie festiwalowym znajdą się publikacje poświęconego zmarłemu kompozytorowi.
„Nic tak nie odzwierciedla tego wołania, jak początek każdej prawosławnej liturgii, czyli wielka litania, litania pokoju bądź w cerkiewno-słowiańskim języku - ektenia pokoju.”
Jak mówił w środę na konferencji prasowej w Białymstoku dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko, jeszcze za życia prof. Twardowskiego pojawił się pomysł dotyczący tegorocznej edycji, która odbywać się będzie pod hasłem „Chóralny wielogłos - ektenia pokoju”.
Jak wyjaśnił, chodzi o „chóralne wołanie o pokój” w niespokojnych czasach, wojny na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. „Nic tak nie odzwierciedla tego wołania, jak początek każdej prawosławnej liturgii, czyli wielka litania, litania pokoju bądź w cerkiewno-słowiańskim języku - ektenia pokoju” - dodał dyrektor festiwalu.
W tym roku formuła imprezy przewiduje nie prezentacje konkursowe, a koncerty chórów z Polski, Armenii, Białorusi, Litwy, Mołdawii, Ukrainy i Węgier. Spośród nich jurorzy wybiorą najlepszych wykonawców rywalizujących o tytuł „primus inter pares” (pierwszy wśród równych). Wszystkie koncerty, również galowy, odbywać się będą w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej w Białymstoku.
Chóry zaprezentują fragmenty liturgii ze swoich krajów, ale też kompozycje klasyków. Spośród polskich kompozytorów prezentowana będzie twórczość m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego, Pawła Łukaszewskiego czy Ludomira Rogowskiego.
MFMC to obecnie nie jedyny festiwal muzyki cerkiewnej w Podlaskiem - regionie, gdzie są największe w Polsce skupiska prawosławnych. W połowie maja w Hajnówce odbyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, w których w tym roku wzięło udział ponad 20 chórów z Polski, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii i Serbii. Tegoroczna edycja wpisana była w program obchodów setnej rocznicy nadania autokefalii Cerkwi w Polsce.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ aszw/