
XVII-wieczny zamek w Bykach, będących obecnie częścią Piotrkowa Trybunalskiego, zostanie wyremontowany i zyska nowe funkcje - poinformował w środę (26 lutego) wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Wojtysiak. Prace już się rozpoczęły.
Późnorenesansowa dawna siedziba rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf wzniesiona w Bykach, które obecnie są w granicach Piotrkowa Trybunalskiego, przez ostatni rok stała pusta. W latach 60. ubiegłego wieku mieściło się tu technikum rolnicze, a od lat 80. - ośrodek doradztwa rolniczego.
"Przywracamy to miejsce do życia, otwieramy na nowo park, który funkcjonował przy tym zespole i z którego korzystali mieszkańcy Piotrkowa oraz ci, którzy przyjeżdżali, aby podziwiać tę piękną perłę architektoniczną" – zapowiedział wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Wojtysiak na konferencji prasowej w środę.
Zgodnie z planami zarządu województwa wnętrza i elewacja zamku przy ul. Kasztelańskiej zostaną wyremontowane. Powstanie tu przestrzeń do organizowania konferencji i wystaw – zarówno muzealnych, dotyczących lokalnej historii, jak i handlowych, związanych z produkcją rolną. Dwa takie wydarzenia już mają konkretne daty – to zaplanowane na 11 maja targi ogrodnicze "Pamiętajmy o ogrodach" oraz kończąca wakacje wystawa "Rol-Szansa".
Pierwsze prace prowadzone przez Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego już ruszyły. Trwa porządkowanie zabytkowego, 7-hektarowego, parku, a kolejnym krokiem będzie jego inwentaryzacja i rewitalizacja: pojawią się m.in. nasadzenia, oświetlenie i mała architektura.
Mariusz Stobiecki, dyrektor piotrkowskiego oddziału Ośrodka Doradztwa Rolniczego (ODR), instytucji, która przez wiele lat miała w Bykach siedzibę, mówił na konferencji o chęci powrotu ODR do obiektu przy ul. Kasztelańskiej.
Jego zdaniem budynek przy ul. Wolborskiej, do którego ponad rok temu przeniesiono ODR, nie odpowiada potrzebom rolników i organizujących dla nich szkolenia doradców; m.in. nie ma tam sali wykładowej, podczas gdy w zamku dysponowano trzema takimi pomieszczeniami.
Z kolei radny sejmiku, piotrkowianin Jacek Sokalski liczy, że po rewitalizacji z zamkowego kompleksu będą korzystały instytucje kultury, m.in. Łódzki Dom Kultury i Filharmonia Łódzka, od 25 lat organizująca w wakacje wędrowny festiwal "Kolory Polski".
"Było wiele pomysłów na ten obiekt, m.in. żeby go sprzedać. Jednak sprzedaż nie dałaby gwarancji na remont czy uruchomienie go na takim poziomie. Samorząd województwa taką gwarancję daje" – podkreślił Sokalski.(PAP)
agm/ aszw/