Gdański oddział IPN zorganizował w czwartek premierę kilkuminutowego filmu edukacyjnego w rozszerzonej rzeczywistości pt. „Kryptonim +Wakacje Zuzanny+”. Przed kinem zaparkował mobilny showroom gamingowy prezentujący edukacyjną „Gra Szyfrów”.
Większość Polaków uważa, że sprawa reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie IIWŚ jest nierozwiązana; wynika to z poczucia niesprawiedliwości - powiedział we wtorek PAP.PL wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.
18 sierpnia w krużgankach kościoła św. Antoniego z Padwy odbędzie się uroczystość wymurowania i poświęcenia tablicy ku czci Luciany Frassati-Gawrońskiej. Podczas wojny Włoszka wywiozła z Polski żonę gen. Sikorskiego i przyczyniła się do uwolnienia 101 profesorów UJ aresztowanych przez gestapo.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk upamiętnił w poniedziałek uczestników wojny 1920 r., którzy spoczywają na Cmentarzu Orląt Lwowskich. „Po raz pierwszy w historii razem oddaliśmy hołd polskim i ukraińskim żołnierzom” - podkreślił.
Przedstawiciele węgierskiej Polonii, polscy dyplomaci, przedstawiciele władz lokalnych i uczestnicy Rajdu Katyńskiego uczcili w poniedziałek w Budapeszcie 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej i święto Wojska Polskiego.
Przed pomnikiem „Żołnierzom Ukraińskiej Republiki Ludowej, Obrońcom Ukrainy i Polski”, w kwaterze oficerskiej Cmentarza Prawosławnego na Woli, wicepremier i szef MKiDN Piotr Gliński oraz ambasador Ukrainy Wasyl Zwarycz oddali hołd poległym w wojnie z bolszewicką Rosją.
Na konieczność zapewnienia wojsku jak najnowocześniejszego uzbrojenia i wyposażenia wskazał prezydent Andrzej Duda, przemawiając z okazji Święta Wojska Polskiego. Za słuszne uznał decyzje rządu o zakupach sprzętu z Korei Południowej i USA.
102 lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę; determinacja, z jaką Naród Polski prowadził walkę, jego jednolita postawa, dały odpór najeźdźcy – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Warto być żołnierzem, warto być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO - mówił, zachęcając do wstępowania do wojska, wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas poniedziałkowego koncertu piosenki wojskowej państw NATO w Elblągu. Wcześniej w tym mieście odbył się piknik wojskowy.
W dniu Święta Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli wieńce na grobach polskich żołnierzy, pochowanych na cmentarzach w stolicy Ukrainy i jej okolicach. Oddali m.in. hołd Polakom z listy katyńskiej, spoczywającym na cmentarzu katyńskim w Bykowni.
Lokalna społeczność Brzeszcz upamiętniła 80. rocznicę utworzenia przez Niemców podobozu Jawischowitz, który należał do kompleksu KL Auschwitz. Zginęło w nim kilka tysięcy osób. W poniedziałek wieńce złożono przy pomniku ofiar.