Prezydent Gdańska poinformował, że na uroczystości na Westerplatte zaprosił cztery najważniejsze osoby w państwie, ale nie powiedział, że zaprosił wojsko – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Paweł Adamowicz zapowiedział, że zaproszenia m.in. do ministrów będą niedługo wysłane.
Decyzją ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry nowym dyrektorem Biura Lustracyjnego IPN został w piątek prok. Jarosław Skrok. Dotychczasową szefową pionu lustracyjnego IPN była prok. Edyta Karolak.
Muzeum Pamięci Polaków Pomagających Więźniom Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu pokaże historię ludzi, którzy stali się ofiarą strasznej machiny uruchomionej w Auschwitz i jednocześnie nieśli pomoc tym, którzy byli ofiarami tego obozu - powiedziała w piątek wicepremier Beata Szydło.
Spotykamy się, by czcić pamięć naszych pomordowanych obywateli, rodaków różnych narodowości - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, które odbyły się w Muzeum Więzienia Pawiak.
78 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z więzienia w Tarnowie Niemcy przewieźli do KL Auschwitz 728 mężczyzn, którzy stali się pierwszymi więźniami obozu. Dzień ten obchodzony jest w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Byli więźniowie – Zdzisława Włodarczyk i Ryszard Machulik, a także wicepremier Beata Szydło złożyli znicze pod Ścianą Straceń w byłym niemieckim obozie Auschwitz. Był to kulminacyjny moment obchodów 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków do tego obozu.
Zdaniem wiceministra kultury Jarosława Sellina 27 stycznia 2022 r. otwarte może zostać nowe muzeum w Oświęcimiu poświęcone przede wszystkim mieszkańcom tej ziemi, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu Auschwitz.
Ekspozycję, która przybliża zagadnienie ruchu oporu w niemieckim KL Auschwitz, otwarto w dwóch salach na parterze poobozowego bloku 11. Wydarzenie było częścią obchodów 78. rocznicy pierwszej deportacji Polaków z tego obozu.
Chcielibyśmy, aby ta konferencja, ten projekt pozwolił nam przybliżyć się do tego, w jaki sposób naprawdę żyją, funkcjonują Polacy w Chicago, jak wygląda polskie Chicago – powiedział Robert Kostro, dyrektor MHP, otwierając międzynarodową konferencję „Polacy w Chicago: doświadczenie imigranta. Integracja, izolacja, asymilacja”.
Kryzys w relacjach polsko-żydowskich miał też pozytywny aspekt; więcej osób interesuje się historią - powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podczas debaty dot. stosunków polsko-żydowskich, która odbyła się w czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Modlitwą i złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci wszystkich ofiar z Jarosławia i okolic, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych Jarosław uczcił 78. rocznicę wywiezienia mieszkańców ziemi jarosławskiej w pierwszym transporcie do KL Auschwitz. W czwartek przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.