Powstania Śląskie stanowią jedną z najpiękniejszych kart w dziejach narodu polskiego - głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Powstań Śląskich. Wyrażano w niej wdzięczność za „wkład pokoleń ludu śląskiego w walkę o niepodległość RP”.
Powiat oświęcimski przekazał działkę i zabytkowy budynek powstającemu Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, które upamiętni niosących pomoc więźniom Auschwitz. Placówka będzie w nim miała siedzibę – poinformowało we wtorek starostwo w Oświęcimiu.
Zmiany w przepisach dotyczących skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych przewiduje nowelizacja ustaw o Sądzie Najwyższym i ustroju sądów, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.
Stanisław Likiernik "Stach", żołnierz Kedywu Armii Krajowej, powstaniec warszawski, kawaler orderu Virtuti Militari spoczął w poniedziałek na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się z asystą honorową Wojska Polskiego.
Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystąpił w tej sprawie do szefa MSWiA.
IPN w kilkunastu miastach inauguruje akcję "Biało-czerwony szlak +Moja Niepodległa+". To wielka akcja edukacyjna. Rozpoczynamy ją od wystawy o sześciu "ojcach" polskiej niepodległości - powiedział w poniedziałek prezes IPN Jarosław Szarek.
Prezentacja pojazdów wojskowych i sprzętu uzbrojenia, konferencja naukowa, pokaz musztry paradnej i uroczysty apel - to główne punkty centralnych obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które w dniach od 27 do 29 maja odbędą się w Kielcach.
Przestępstwa nazistowskie popełnione na elitach polskiego narodu należy określić jako ludobójstwo. Ludobójstwo w Polsce było atakiem na cywilizowaną ludzkość - uważa niemiecki badacz zbrodni hitlerowskich Dieter Schenk, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.
Anna Dymna – aktorka, założycielka i prezes Fundacji "Mimo wszystko" otrzymała w poniedziałek w Krakowie nagrodę PAU im. Erazma i Anny Jerzmanowskich. Laureatka dedykowała ją ludziom, którzy jak podkreśliła pomagają jej zrozumieć prawdziwy sens życia – niepełnosprawnym. Uroczystość odbyła się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu.
Rozpoczęły się prace remontowe w dawnym hitlerowskim więzieniu na łódzkim Radogoszczu. Kosztem ponad 8 mln zł mieszczący się tam oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych przejdzie gruntowną modernizację; powstaną też nowe ekspozycje.
Kiedy nie mogliśmy swobodnie manifestować emocji, sport był tą przestrzenią wolności - powiedział w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podczas spotkania promującego książkę "Sportowcy dla Niepodległej", poświęconą mistrzom sportu II RP.