Polska po 1989 roku

31.10.2011 aktualizacja 25.08.2016

"Dwóch Kaczyńskich, czterech Królów" cz.2 - 20. rocznica pierwszych po wojnie wolnych wyborów parlamentarnych

Pierwsze wolne wybory po upadku komunizmu i odzyskaniu niepodległości przez Polskę odbyły się dopiero dwa i pół roku po tych częściowo wolnych, przewidzianych przy Okrągłym Stole - z 4 czerwca 1989 r.

Wybory 27 października 1991 r. odbyły się według ordynacji proporcjonalnej. Czynnikiem wzmacniającym -- choć w bardzo niewielkim stopniu -- silniejsze ugrupowania było rozdzielenie 15% mandatów między te partie, które otrzymały 5% głosów lub zdobyły mandaty w 5 okręgach. Takie prawo wyborcze, w połączeniu z dopiero wyłaniającym się systemem partyjnym, zaowocowało niezwykle rozbitym składem Sejmu. Zasiedli w nim reprezentanci aż 24 ugrupowań.

Film oddaje atmosferę tamtego okresu m.in. dzięki bogatemu wykorzystaniu telewizyjnych archiwaliów. Pojawiają się główni aktorzy sceny politycznej sprzed 20 lat m.in. marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski, tamte wydarzenia z dzisiejszej perspektywy komentują publicyści Janina Paradowska i Rafał Ziemkiewicz. (MHP)

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL