Ponad 150 tys. kostiumów cywilnych, ok. 8 tys. mundurów wojskowych z różnych epok, ponad 50 tys. rekwizytów - to zasoby magazynów Łódzkiego Centrum Filmowego. Spółka, która jest spadkobiercą Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, posiada także największy magazyn broni palnej w Polsce.
W magazynach ŁCF znaleźć można oryginalne stroje z wielu klasycznych obrazów polskiego kina, takich jak m.in. "Krzyżacy", "Potop", "Ziemia Obiecana" czy serialu "Królowa Bona” oraz wykorzystywane we współczesnych produkcjach - "1920. Bitwa Warszawska", "Miasto 44", "Wałęsa", "Hiszpanka", oscarowa "Ida" czy w serialach "Czas honoru" i "Bodo". PAP wybrała się z kamerą do tej największej w Polsce wypożyczalni kostiumów filmowych.
"Jest to jeden z największych magazynów filmowych i największa wypożyczalnia filmowa, bo tutaj są kostiumy z różnych okresów i różnego rodzaju. Zbiór nasz składa się z kostiumów cywilnych i mundurowych. Kostiumów cywilnych mamy ok. 150 tys, kostiumów mundurowych - ok. 8 tys." - powiedziała PAP Alina Wierzbicka, kierownik zespołu środków inscenizacyjnych ŁCF.
Najważniejszym klientem ŁCF wciąż pozostaje film. "Jesteśmy na potrzeby filmu i dla filmu. Drugim istotnym klientem są reklamy, które też potrzebują wystroju do własnej scenografii, kostiumów, rekwizytów i rożnych inne elementów filmowych" - dodała.
Rekwizyty i kostiumy wypożyczają także agencje eventowe, rekonstruktorzy organizujący inscenizacje historyczne, muzea czy fotografowie na potrzeby stylizowanych sesji. Zdarzają się także klienci indywidualni, którzy wypożyczają kostiumy filmowe na różnego rodzaje bale i przyjęcia.
W magazynach ŁCF znaleźć można kostiumy historyczne, począwszy od starożytności, kostiumy stylowe (od 1850 r. do 1950 r.), współczesne do 1990 r. i całe umundurowanie wojsk europejskich od XVII do XXI wieku. Kostiumy to jednak nie wszystko – można tu wybierać także z tysięcy dodatków do strojów oraz rekwizytów potrzebnych m.in. do wyposażenia wnętrz.
"Mamy 3 tys. krawatów, 2,5 tys. torebek damskich, mamy też bardzo dużo butów damskich z różnych okresów, szczególnie z okresu międzywojennego i wojennego – ok. 5 tys. Oczywiście mamy mnóstwo biżuterii. Przyjeżdżają kostiumografki, które dobierają sobie te wszystkie dodatki" - opowiadała Wierzbicka.
Wśród kostiumów i rekwizytów znaleźć można m.in. koronę i suknię Barbary Radziwiłłównej, w którą wcieliła się Anna Dymna w serialu "Królowa Bona". "Suknia z koronacji Barbary Radziwiłłównej jest przepięknie zdobiona perłami, aplikacjami, materiał jest brokatowy. To wszystko nadaje światła, blasku tej sukni. Wszystko było naszywane ręcznie, ściśle według projektu" - opowiadała PAP Dorota Wróblewska, kostiumograf z ŁCF.
Autorką tego kostiumu była Barbara Ptak, podobnie jak serii kostiumów z "Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy, które także można znaleźć w magazynach Centrum. Jest tu m.in. frak, w którym występowała Wojciech Pszoniak, trzyczęściowy kostium Daniela Olbrychskiego czy kostiumy Anny Nehrebeckiej. "To są kostiumy stylowe, też przepięknie zdobione. Materiały też są stare, których już teraz prawie nie ma, bo to są aksamity i grube wełny. Przepiękne kostiumy ze względu na fason, materiał i historię, która łączy się z tym dużym kinem, które jest kanonem w filmie polskim" - podkreśliła Wróblewska.
ŁCF posiada także największy w Polsce magazyn broni palnej i świadczy usługi pirotechniczne do produkcji filmowej, które obejmują wypożyczanie broni wraz z obsługą. Kolekcja składa się z setek sztuk broni krótkiej i długiej, wśród której są różnego rodzaju pistolety, karabiny, dubeltówki, strzelby. Egzemplarze są przechowywane pod nadzorem łódzkiej policji. Broń w ostatnich latach wykorzystywana była w takich filmach jak m.in. "W ciemności", "Wołyń" czy "Czas honoru".
W zbiorach ŁCF, które obecnie jest spółką miasta Łodzi, są także plakaty do polskich filmów, czarno-białe oryginalne fotosy z planów filmowych i oryginalne zdjęcia popularnych aktorów czy reżyserów. Według Wierzbickiej, obecnie produkcje filmowe już ich nie potrzebują, więc część tych pamiątek wystawianych jest na sprzedaż poprzez Antykwariat Filmowy, podobnie jak dawne książki i publikacje filmowe oraz wycofane z obiegu rekwizyty i kostiumy. (PAP)
szu/ luo/ akw/