Budowa niepodległego państwa

05.12.2017

Prof. W. Roszkowski: pamięć o Piłsudskim jest bardziej romantyczna niż faktograficzna

Pamięć o Józefie Piłsudskim wśród współczesnych Polaków jest dosyć obszerna, jednak to pamięć bardziej romantyczna niż faktograficzna – powiedział PAP prof. Wojciech Roszkowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. 150 lat temu, 5 grudnia 1867 r. w Zułowie w pow. święciańskim, urodził się Józef Piłsudski.

Jak zauważa prof. Wojciech Roszkowski, pamięć o Józefie Piłsudskim wśród dzisiejszych Polaków chociaż wydaje się być obszerna, to jest ona bardziej romantyczna, legendarna niż faktograficzna. Piłsudskiego wielbimy, jednak nie zawsze wiemy dlaczego.

Gdyby zapytać Polaka, jakie były zasługi Piłsudskiego dla odrodzenia Polski, to pewnie obyłoby się jednym zdaniem – „był ojcem niepodległości”. Rzeczywista wiedza Polaków o tym, jakim architektem niepodległości był Piłsudski, jest niewielka. Piłsudski był pomostem do niepodległości.

Kiedy Piłsudski wrócił 10 listopada z Magdeburga do Warszawy musiał ułożyć się z Niemcami, którzy jeszcze okupowali centralną Polskę. Musiał również ugasić falę rewolucji, która otaczała i groziła Polsce. Mianując rząd socjalistyczny Jędrzeja Moraczewskiego i ogłaszając manifest z daleko idącymi reformami społecznymi uspokoił nastroje rewolucyjne. Jednocześnie nie antagonizował drugiej strony – narodowej prawicy. Był on postrzegany jako sojusznik państw centralnych, a prawica była związana z Ententą. Nie pogrążył prawicy po nieudanym prawicowym zamachu stanu, a nawet dopuścił ją do władzy i powołał rząd Paderewskiego. Tym samym uzyskał poparcie dla odradzającego się państwa polskiego na Zachodzie wśród państw zwycięskiej Ententy.

Postawa Piłsudskiego w trzech pierwszych miesiącach powstawania niepodległej Polski była majstersztykiem rozgrywki strategicznej, jak podkreśla prof. Wojciech Roszkowski.

akr/mjs/ls

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL