Władze RP na uchodźstwie

22.12.2015 aktualizacja 24.08.2016

"Rzeczpospolita niezłomnych"

Wielu Polaków żyjących w PRL nie wiedziało, że Polska miała na emigracji swój rząd. Co więcej był on bardziej legalny niż ten w Warszawie. II RP ze swoimi tradycjami i sporami została przeniesiona na Wyspy Brytyjskie. Mało kto wie, że od 1939 do 1990 r. w Londynie urzędowało sześciu prezydentów i 16 premierów. W pewnym okresie istniała nawet dwuwładza. Ale to nie jest opowieść o operetkowej grupie salonowej, podtrzymywanie legalizmu na emigracji miało swój sens.

W filmie "Rzeczpospolita niezłomnych" przygotowanym przez Muzeum Historii Polski o władzach RP na uchodźstwie opowiadają m.in. prof. Andrzej Friszke i prof. Rafał Habielski.

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL