Losy dziewięciu wyjątkowych kobiet związanych z prawobrzeżną Warszawą; nauczycielek, badaczek, społecznic, prekursorek zmian są przedstawione na nowej wystawie pt. "Prawobrzeżne” w Muzeum Warszawskiej Pragi.
"Bohaterki naszej wystawy są związane z prawobrzeżną Warszawą. To kobiety reprezentujące rozmaite zawody i różne ścieżki życiowe. O ich losach, wyborach, sile charakteru, kreatywności, o tym jak realizowały własne pasje i jak przekraczały granice swoich czasów opowiada nasza nowa ekspozycja muzealna" - zaznaczyła w rozmowie z PAP Joanna Wiśniewska, kuratorka. "Niezależne, zdeterminowane i zaangażowane w pomoc innym, przetarły szlaki dla wielu kobiet” - podkreśliła.
Bohaterkami wystawy są: Helena Rzeszotarska, nauczycielka, założycielka szkoły; Maria Czaplicka - antropolożka, etnografka, podróżniczka; Wanda Szrajberówna - ceramiczka, edukatorka; Hanna Hirszfeldowa - profesorka nauk medycznych, lekarka i naukowczyni; Stanisława Umińska / Matka Benigna - aktorka, później zakonnica i społeczniczka; Towa Rubin - założycielka kibucu dla dziewcząt, działaczka społeczna; Józefa „Buba” Czuperska - pływaczka i trenerka; Jadwiga Czajka - harcerka, członkini AK, propagatorka lokalnej turystyki krajoznawczej; Ninel Kameraz-Kos - malarka, gospodyni salonu artystycznego.
"Wystawa ma dość duży zasięg czasowy" - zaznacza kuratorka. "Helena Rzeszotarska urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, a Ninel Kameraz-Kos - to postać współczesna. Ich biografie, choć jednostkowe i właściwe czasom, w których żyły, mają jednak charakter uniwersalny i nadal inspirują do dokonywania odważnych wyborów" - mówi.
Ze współczesną prawobrzeżną Warszawą bohaterki łączy wyjątkowy projekt artystyczny sióstr Katarzyny i Marianne Wąsowskich, które wybrały i sfotografowały miejsca symbolicznie nawiązujące do losów "Prawobrzeżnych".
Aranżacja plastyczna wystawy wykorzystuje fotografie i pamiątki pochodzące ze zbiorów archiwalnych, muzealnych i rodzinnych, które zgodnie z ideą projektu artystycznego - łączą się ze współczesnymi fotografiami, zrobionymi z lewego brzegu Wisły a przedstawiającymi jej prawy brzeg. "Kto zna Warszawę, wie, że prawy brzeg rzeki bardzo się różni od lewego. Tam wielkomiejskie bulwary i wieżowce w tle, a tu na prawym brzegu - bujna, dzika przyroda, plaże, wydmy, zatoki. Przede wszystkim uderza właśnie ta bujna zieleń. I jest to do pewnego stopnia metafora losu i postaw bohaterek wystawy" - komentuje kuratorka.
Wystawa nawiązuje do projektu Prawobrzeżni, prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi od 2015 roku i do wystawy "Prawobrzeżni. Biografie niecodzienne" z 2016 roku.
Wystawa "Prawobrzeżne" będzie czynna W Muzeum Warszawskiej Pragi od 22 listopada do 21 lipca 2024 r. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
abe/ dki/