Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

30.01.2012 aktualizacja 19.07.2016

"Afryka Nowaka"

Pamiętnik podróżnika Kazimierza Nowaka. Fot. PAP/R. Sikora Pamiętnik podróżnika Kazimierza Nowaka. Fot. PAP/R. Sikora

Zdjęcia z wyprawy śladami podróżnika Kazimierza Nowaka, który jako pierwszy o własnych siłach przebył Czarny Ląd, można od poniedziałku oglądać w hallu Dworca Głównego w Szczecinie. Zdjęcia dokumentują wyprawę, w której wzięło udział łącznie ponad stu uczestników.

Afrykańska wyprawa śladami Nowaka miała popularyzować pol­skiego podróżnika, który w lat­ach 30. ubiegłego wieku odbył pię­ci­o­let­nią, samotną podróż przemierza­jąc dwukrot­nie Afrykę: row­erem, pieszo, czółnem, konno i na wielbłądach. Uczestnicy współczesnej sztafetowej wyprawy pokonali kontynent afrykański trasą wytyczoną przez Nowaka. W miarę możliwości posługiwali się tymi samymi środkami transportu.

26 listopada 1931 r. Nowak rozpoczął rowerową wędrówkę z Trypolisu przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję, docierając w kwietniu 1934 r. do Przylądka Igielnego. Droga powrotna prowadziła przez południowo-zachodnią część kontynentu - Angolę, zachodnie obrzeże Konga, Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią. Liczącą ponad 40 tys. kilometrów trasę zakończył w Algierze w listopadzie 1936 r.

Pomysłodawcami ekspedycji byli dwaj mieszkańcy szczecinianie: Zbigniew Sas i Piotr Sudoł.

W listopadzie 2009 roku z dworca kolejowego w Poznaniu wyruszyła pier­wsza ekipa sztafety, która przez ponad dwa lata przemierzała Afrykę. W wyprawie wzięło udział 117 podróżników z całego świata. Przemierzyli oni dwadzieścia afrykańskich krajów. Wyprawa zakończyła się 11 stycznia 2012 roku również na poznańskim dworcu w 115. rocznicę urodzin podróżnika.

Jak poinformował PAP Sudoł, na wystawie "Afryka Nowaka" można obejrzeć kilkadziesiąt zdjęć, zarówno zrobionych przez współczesnych podróżników, jak i tych autorstwa Nowaka z początku wieku. Na współczesnych fotografiach są miejsca znane z oryginalnych zdjęć podróżnika, autorzy starali się wybrać nawet podobny kadr. Na jednej z fotografii wykonanej w Libii uwieczniony jest mężczyzna, który pamięta spotkanie z Nowakiem w 1932 r.

Zdjęcia będzie można oglądać w Szczecinie do 10 lutego br., później wystawa będzie prezentowana jeszcze w kilku polskich miastach.

26 listopada 1931 roku Nowak rozpoczął rowerową wędrówkę z Trypolisu przez Libię, Egipt, Sudan, Kongo Belgijskie, Ruandę, Rodezję, docierając w kwietniu 1934 r. do Przylądka Igielnego. Droga powrotna prowadziła przez południowo-zachodnią część kontynentu - Angolę, zachodnie obrzeże Konga, Francuską Afrykę Równikową i Zachodnią. Liczącą ponad 40 tys. kilometrów trasę zakończył w Algierze w listopadzie 1936 roku. Podczas tej podróży wykonał około 10 tys. zdjęć.(PAP)

res/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL