Rosyjską piłkę nożną na plakatach i dokumentach można oglądać w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. W piątek wystawę otworzył ambasador tego kraju Aleksander Aleksiejew, który nie pokusił się o wytypowanie wyniku meczu z Polską w Euro 2012. Bardziej odważny był szef placówki Tomasz Jagodziński. Odbierając czekoladową piłkę od dyrektor Centralnego Muzeum Kultury Fizycznej i Sportu w Moskwie Jeleny Ustiaginy-Jelisiejews zaprosił gości na jej skonsumowanie po... zwycięskim meczu nad Rosją 1:0 na Stadionie Narodowym 12 czerwca.
Natomiast ambasador Aleksiejew podkreślił, że stosunki rosyjsko-polskie w sporcie zawsze były dobre.
Muzeum w Moskwie zgromadziło ponad cztery tysiące plakatów. Najstarszy z nich pochodzi z 1901 roku, a piłkarski – prezentowany na wystawie w Warszawie – z 1913 roku. Wśród dokumentów są m.in. pierwsze przepisy dotyczące rosyjskiego futbolu z początku XX wieku.
Szczególną część zbioru archiwalnego stanowi korespondencja z sekretarzem piotrogrodzkiej ligi Georgijem Duperronem (1877–1934), wielce zasłużoną osobą dla rosyjskiego sportu. Był on działaczem lekkoatletycznym i olimpijskim, reprezentującym Rosję w MKOl (1913–1916) oraz jej pierwszym przedstawicielem w FIFA (1912–1917).
Futbol pojawił się w Rosji w latach siedemdziesiątych XIX wieku, dzięki Anglikom pracującym w Sankt Petersburgu, którzy wolny czas poświęcali na popularną w ich ojczyźnie rozrywkę, jaką była już wtedy gra w piłkę nożną.
Na początku XX wieku powstało kilka lig - pierwsza w Petersburgu w 1901 roku, następna w Moskwie w 1909 roku, a kolejne w Charkowie, Kijowie i na Uralu. Rosnąca popularność futbolu przyczyniła się do występu reprezentacji w igrzyskach w Sztokholmie (1912).
W czasach stalinowskich piłka nożna rozwijała się w warunkach częściowej izolacji międzynarodowej. Radziecka federacja nie była członkiem FIFA, a reprezentacja (sborna) ZSRR nie mogła rozgrywać oficjalnych meczów międzypaństwowych. Przez długi czas jej jedynymi przeciwnikami były robotnicze zespoły z Niemiec i Austrii oraz drużyna z Turcji.
Związek Radziecki zwyciężył w pierwszych mistrzostwach Europy w 1960 roku. W ostatnich, zorganizowanych w 2008 roku przez Austrię i Szwajcarię, Rosjanie doszli do półfinałów. Na stadionie w Wiedniu, w strugach deszczu, przegrali 0:3 z Hiszpanami, którzy w finale pokonali Niemców 1:0.
Rosja będzie w 2018 roku gospodarzem mistrzostw świata.
Wystawa, którą zorganizowano przy współpracy z Rosyjskim Ośrodkiem Nauki i Kultury w Warszawie, czynna będzie do 6 kwietnia. Muzeum mieści się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. (PAP)
Więcej informacji na www.2012euro.pap.pl
kali/ krys/