Europa i świat 1918-1939

28.01.2013 aktualizacja 19.07.2016

"Od Irydiona do Irydiona" - sto lat Teatru Polskiego

Źródło: Teatr Wielki-Opera Narodowa Źródło: Teatr Wielki-Opera Narodowa

Z okazji setnej rocznicy otwarcia Teatru Polskiego, 28 stycznia w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej otwarto wystawę "Od Irydiona do Irydiona". Ekspozycja poświęcona jest wybitnym twórcom, związanym w przeszłości z działalnością sceny w Teatrze Polskim.

Bohaterami wystawy "Od Irydiona do Irydiona" są aktorzy Teatru Polskiego w Warszawie, wśród nich m.in. Gustaw Holoubek, Jan Englert, Andrzej Łapicki, Jan Kreczmar, Stanisława Wysocka i Mieczysława Ćwiklińska. Wystawa poświęcona jest również spektaklom wystawianym na deskach Teatru - od przedwojennego "Irydiona" w reżyserii Arnolda Szyfmana z 1913 roku, do jubileuszowej repliki dramatu Krasińskiego w reżyserii Seweryna, którego premiera zaplanowana jest na 29 stycznia.

Wśród eksponatów wystawionych w Salach Redutowych Teatru Wielkiego-Opery Narodowej zwiedzający będą mogli zobaczyć: archiwalne zdjęcia ze słynnych inscenizacji, m.in. "Dziadów" Leona Schillera, "Męża i żony" Bohdana Korzeniowskiego czy "Wesela" Kazimierza Dejmka.

Każdy element tej wystawy jest mi bliski. Bardzo lubię poznawać historię teatru, w którym urodziłem się jako aktor i sam pozostawiłem parę śladów, których się nie muszę wstydzić. Zawsze kiedy idę ulicą Karasia, obok teatru, ciepło mi się robi na sercu" - powiedział PAP Ignacy Gogolewski.

Ponadto na wystawie znalazły się archiwalne zdjęcia gmachu Teatru Polskiego, fotografie powojenne oraz autentyczne kostiumy ze spektakli - m.in. hełm, miecz i tarcza Józefa Węgrzyna, w których aktor wystąpił w inaugurującym teatr spektaklu "Irydiona", a także zapowiadający go autentyczny polsko-rosyjski plakat.

"Każdy element tej wystawy jest mi bliski. Bardzo lubię poznawać historię teatru, w którym urodziłem się jako aktor i sam pozostawiłem parę śladów, których się nie muszę wstydzić. Zawsze kiedy idę ulicą Karasia, obok teatru, ciepło mi się robi na sercu" - powiedział PAP Ignacy Gogolewski. "Jest takie powiedzenie Norwida: +przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej+. Gdy prześledzi się historię Teatru Polskiego, dostrzec można ciągłość działania i jego sens".

Szczególnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się oryginalne grafiki, szkice kostiumów i scenografii m.in. autorstwa Karola Frycza i Jana Kiliana. Na ekspozycji znalazły się także obrazy olejne, przedstawiające zasłużone dla Teatru postaci, m.in. portret Karola Szymanowskiego autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jana Lechonia według Romana Kramsztyka i Magdaleny Samozwaniec pędzla Wojciecha Kossaka.

Scenariusz wystawy przygotowały Jolanta Żukowska i Monika Chudzikowska. Wystawie towarzyszy publikacja albumowa, ilustrowana fotografiami ze zbiorów Muzeum Teatralnego w Warszawie.

Honorowy patronat nad obchodami 100-lecia Teatru Polskiego w Warszawie objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. (PAP)

pj/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL