W środę w warszawskiej Bibliotece Narodowej odbyła się inauguracja wystawy "Polacy w Portugalii w latach 1940-1945". Ekspozycja jest formą podziękowania dla narodu portugalskiego za pomoc udzieloną Polakom w trakcie II wojny światowej. Wystawa poświęcona jest przede wszystkim polskim uchodźcom, którzy w trakcie II wojny światowej, schronili się w Portugalii na stałe, lub jedynie zatrzymali się w niej w drodze do Anglii lub Stanów Zjednoczonych.
"Przez ostatnie lata staramy się podziękować narodom, które przyszły Polsce z pomocą w latach II. wojny światowej. To jeden z takich projektów, których jest bardzo wiele. Dotyczą one Węgrów, Rumunów, narodów sąsiedzkich, ale także tych, które choć znacznie oddalone, dość niespodziewanie bardzo życzliwie potraktowały te tysiące uchodźców polskich - powiedział w rozmowie z PAP, kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Stanisław Ciechanowski. - To piękna karta w dziejach europejskiej solidarności, fakt że narody potrafiły sobie pomagać w stanie zagrożenia".
Po kapitulacji Francji w 1940 roku, część polskiej emigracji przedostała się do Portugalii. Przez Portugalię biegła również droga ewakuacji polskich żołnierzy do Wielkiej Brytanii. Do 1945 r. schroniło się tam ponad 6 tysięcy obywateli polskich.
Wystawa kładzie akcent na historię działalności osób i instytucji polskich, oferujących uciekinierom schronienie, głównie Komitetu Pomocy Uchodźcom Polskim w Portugalii, na którego czele stał dyplomata Stanisław Schimitzek.
Wystawa przedstawia również aspekty życia codziennego polskich emigrantów w Portugalii, system przemycania ich z Francji do Wielkiej Brytanii, sposoby działania polskiego wywiadu.
Wystawie towarzyszy bogaty, w większości dotychczas niepublikowany, materiał zdjęciowy pochodzący z prywatnych kolekcji (m.in. ze zbiorów Schimitzka).
Wystawa potrwa do końca stycznia. Wcześniej była prezentowana w podlizbońskim miasteczku Estoril.(PAP)
pj/