Obrazy batalistyczne, portrety, militaria i wota są wśród eksponatów, które można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W piątek po południu odbył się wernisaż wystawy "Wielcy Hetmani Rzeczypospolitej".
Wystawa przybliża postaci kilkunastu hetmanów, którzy odznaczyli się działalnością militarną i polityczną lub zapisali w dziejach Polski trwały ślad swymi osobowościami. Ekspozycja prezentuje muzealia związane z hetmanami polnymi i wielkimi koronnymi oraz litewskimi. Wśród eksponatów militarnych znalazły się m.in.: pas kontuszowy, napierśnik i naplecznik zbroi husarskiej, szabla augustówka, hełm typu pappenheimer, karabela i prochownica.
Wśród eksponatów militarnych znalazły się m.in.: pas kontuszowy, napierśnik i naplecznik zbroi husarskiej, szabla augustówka, hełm typu pappenheimer, karabela i prochownica.
Wśród eksponatów są również wota czyli dary składane w kościołach w podzięce lub z prośbą o wysłuchanie modlitwy i paramenty liturgiczne ich fundacji, np. monstrancja fundacji Radziwiłłów czy ornaty fundacji Potockich i fundacji Radziwiłłów. Poza tym zobaczyć można starodruki i rękopisy takie jak listy, dokumenty królewskie, pamiętniki.
Hetmani byli zastępcami z pełnomocnictwami monarchy, który był najwyższym dowódcą i administratorem wszystkich sił zbrojnych Rzeczypospolitej. Wywodzili się zwykle z wielkich rodów, znani byli również ze swych działań na polu gospodarki, polityki czy kultury. Urzędy hetmańskie sprawowane były przez ponad trzysta lat; był urząd hetmana wielkiego koronnego, czyli dowódcy armii polskiej (sprawowany od 1503 r. do 1794 r.), hetmana wielkiego litewskiego-dowódcy armii litewskiej (od 1497 r. do 1794 r.), oraz ich zastępców: hetmana polnego koronnego (od 1492 do 1794 r.) i hetmana polnego litewskiego (od 1521 r. do 1794 r.).
Eksponaty tworzące wystawę zostały wypożyczone z dziewiętnastu polskich muzeów.
Ekspozycję można oglądać w Zamku Książąt Pomorskich do 23 września.(PAP)
res/ hes/