Pięćdziesiąt portretów polskich pisarzy i pisarek autorstwa Krzysztofa Gierałtowskiego będzie można zobaczyć od wtorku na wystawie w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Ekspozycja fotografii pt. "Portrety literackie" będzie dostępna do 22 marca.
Wystawa plakatów polskiej artystki Agnieszki Ziemiszewskiej pt. PL_AKAT otwarta została w poniedziałek w galerii Platan w Budapeszcie. To kolejna odsłona wieloletniej współpracy budapeszteńskiego Uniwersytetu Metropolitan z polskimi artystami.
Holendrzy są pod ogromnym wrażeniem wystawy prac byłego więźnia niemieckich obozów Mariana Kołodzieja, którą można do wtorku oglądać w Muzeum Historyland w Hellevoetsluis – poinformowała w poniedziałek Natalia Zweekhorst z ambasady RP w Hadze.
W trzech miejscach w centrum Białegostoku stanęły sylwetki ludzi symbolizujące ofiary deportacji na Wschód. To plenerowa instalacja artystyczna "Noc 10 II 1940. Pamiętamy", przygotowana przez Muzeum Pamięci Sybiru. Oglądać ją można do końca lutego.
Przygotowana przez Andę Rottenberg wystawa o wybitnych polskich artystach dojrzewających w czasie drugiej wojny światowej, będzie jednym z tegorocznych wydarzeń w Muzeum Śląskim w Katowicach. Inna ekspozycja będzie z kolei poświęcona mężczyznom i męskości.
Fotografie żubrów z Puszczy Knyszyńskiej autorstwa Michała Kościa można oglądać w Muzeum Rzeźby w Białymstoku na wystawie "Żubry. Światło i Cień". Jak wyjaśnił fotograf, zdjęcia pokazują "magiczny moment", w którym łączą się właśnie te trzy elementy.
W Muzeum Podkarpackim w Krośnie została otwarta w czwartek wystawa „Szachy Świata”. Eskpozycja zgromadziła ponad 1200 szachowych eksponatów, w tym takich krajów jak Rosja, Mongolia, Nepal i Kuba. Wystawa będzie czynna do 21 kwietnia br.
Wystawę „Świadomość lalki. Teatr form Jadwigi Mydlarskiej-Kowal” pokaże od piątku Muzeum Śląskie w Katowicach. Główną część wystawy tworzą dziesiątki podświetlonych scenicznie lalek, podwieszonych w centrum ciemnej sali Centrum Scenografii Polskiej.
Obchody niepodległości skłaniają nas do kilku refleksji m.in., że warto przypominać sobie polskie drogi do niepodległości, a także, że niepodległość jest jedną z najważniejszych wartości - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając w Sejmie wystawę "W drodze do niepodległości".
Prawie 400 obrazów, mebli, bibelotów i zabawek z pierwszej połowy XIX w. będzie można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawie sztuki biedermeieru. Zwiedzający zobaczą także dzieła o pomorskim rodowodzie.