Tylko do niedzieli w krakowskim Arsenale można oglądać najcenniejsze obiekty z kolekcji Książąt Czartoryskich. Wśród nich m.in. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, oparcie z krzesła Wiliama Szekspira, egipskie i etruskie sarkofagi. Wkrótce ruszy modernizacja budynku.
Przez ostatnie trzy dni - w piątek, sobotę i niedzielę - ekspozycję będzie można oglądać za złotówkę.
Wystawa "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" to prezentacja 350 przedmiotów spośród 336 tys. muzealiów, które należą do zbiorów najstarszego polskiego muzeum, założonego w 1801 roku Puławach przez księżną Izabelę Czartoryską.
W Arsenale zobaczyć można m.in. "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, portrety Jagiellonów pędzla Łukasza Cranacha młodszego, sarkofagi egipskie i etruskie, XVI-wieczny arras nazywany "Złotym deszczem", mozaikę z Ostii z wizerunkiem Heraklesa oraz pamiątki po wielkich ludziach i ważnych wydarzeniach. Są wśród nich kamyki przywiezione przez księżną Izabelę z grobu Romea i Julii, oparcie z krzesła Williama Szekspira, krzesło Jana Jakuba Rousseau, czapka Napoleona i odlew dłoni Fryderyka Chopina.
W sobotę i niedzielę po wystawie oprowadzać będą kuratorzy. Finisażowi towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia. W czwartek odbędzie się dyskusja wokół książki Philippa Hooka "Galeria szubrawców" na temat rynku sztuki na świecie. W piątek będzie można wysłuchać wykładu Katarzyny Novljaković "Z pola bitwy do muzeum. Jak zakonserwować zabytek?", a w sobotę zaplanowano warsztaty dla dzieci z odszyfrowywania starożytnych hieroglifów "Sarkofagowe opowieści". Szczegółowy program jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Narodowego.
Znajdujący się w ciągu murów miejskich tuż obok Bramy Floriańskiej Arsenał zostanie zamknięty z powodu modernizacji. Obejmie ona m. in. przebudowę nieszczelnego i niefunkcjonalnego dachu, remont konserwatorski wnętrz oraz wymianę instalacji: grzewczej, elektrycznej, wentylacyjnej i wodno-kanalizacyjnej.
Dzięki przystosowaniu do celów ekspozycyjnych pomieszczeń na parterze, przestrzeń wystawiennicza znacznie się powiększy, zostanie też przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwotnie planowano, że wystawa "Najcenniejsze. Kolekcja Książąt Czartoryskich" potrwa do 8 kwietnia.
"Chcąc zdążyć z terminem prac przewidzianych w harmonogramie, musieliśmy przyśpieszyć zamknięcie ekspozycji" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.
Prace modernizacyjne w Arsenale mają potrwać do końca 2019 r. Będą kosztować kilkanaście milionów złotych, z czego blisko 6,8 mln zł to dotacja Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).
Po zakończeniu remontu jeszcze kilka miesięcy zajmie wyposażenie wnętrz. Dla zwiedzających Arsenał zostanie udostępniony w 2020 r. Po jego ponownym otwarciu do sali ekspozycyjnej na pierwszym piętrze wróci Galeria Sztuki Starożytnej.(PAP)
autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ agz/