Na zamku w Malborku (Pomorskie) otwarta została wystawa prezentująca eksponaty ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspozycja pt. „Sztuka jest KUL” składa się z ok. 70 obrazów i grafik uznanych polskich oraz zagranicznych artystów.
Szlachetna Paczka, wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK), organizuje wystawę i aukcję „Sztuka teraz”. W ramach przedsięwzięcia zainteresowani będą mogli licytować obiekty, które są na ekspozycji „Sztuka teraz”, czynnej w gmachu głównym MNK.
W Ratuszu Głównego Miasta Gdańska otwarto w czwartek nowe miejsce na wystawy w gotyckiej Komorze Palowej, w której przez wiele lat działała restauracja. Koszt remontu pomieszczeń i konserwacji wyniósł ok. 2,3 mln zł, z czego ponad 1,1 mln zł to dotacja UE.
"Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość" – to tytuł wystawy, otwartej w czwartek w holu Senatu. Ekspozycja przybliża litewską i żmudzką historię rodu Piłsudskich oraz skoligaconych z nim rodzin Bilewiczów i Butlerów.
Prace 12 artystów polskich i niemieckich można będzie od soboty oglądać w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Na wystawie "Interplay" pokazane zostaną obrazy, rzeźby, fotografie, instalacje i filmy video.
Dwie prace Tanii Candiani z Meksyku, badającej w swojej twórczości temat języka, tekstu i dźwięku, pokaże Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Gdańsku Nowym-Porcie. To pierwsza w Polsce indywidualna wystawa tej artystki. Wernisaż ekspozycji - w piątek.
Wystawę "Signum Temporis", na której zaprezentowane zostaną rzeźby wykonane z papieru, można będzie od piątku oglądać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (Dolnośląskie). Wystawa organizowana jest w ramach obchodów jubileuszu muzeum.
Fundacja Archeologia Fotografii i kolektyw Sputnik Photos otwierają przy ul. Chłodnej w Warszawie nową galerię poświęconą fotografii. Jej inaugurację uświetni wystawa pt. "Mniej więcej. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego", która potrwa do końca stycznia.
Arcydzieła rzemiosła artystycznego od czasów starożytnych, sztuka polska 20-lecia międzywojennego oraz wystawa poświęcona wrocławskiemu manieryzmowi - to niektóre z ekspozycji, które będzie można zobaczyć w tym roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.