Półkotapczan czy pralka Frania - to symbole PRL, które można zobaczyć i dotknąć w stargardzkim Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Wystawa "Telewizor, meble, mały fiat… oto marzeń szczyt" ma wprowadzać odwiedzających w polską codzienność przed 1989 rokiem.
Tytuł wystawy nawiązuje do utworu "Nie płacz Ewka" grupy Perfect z 1981 r. Jak tłumaczą muzealnicy, nie jest to jednak odwołanie do przyziemności oczekiwań ówczesnych Polaków, a przywołanie nostalgii i miłych wspomnień u osób, które w latach 80. XX wieku wchodziły w dorosłość.
"To wystawa sentymentalna, wspomnieniowa, bez jakichkolwiek wątków politycznych" – powiedziała PAP w piątek autorka i kuratorka wystawy Joanna Fijałkowska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. "Chciałam, aby było to bardzo prywatne doświadczenie, aby moi rówieśnicy, urodzeni w latach 80. ubiegłego wieku, wchodząc na wystawę, poczuli się jak dzieci, aby zobaczyli meblościankę i mogli powiedzieć +u mnie w domu dokładnie tak było+" – wyjaśniła Fijałkowska.
Sala muzeum zaaranżowana została tak, by przypominać część mieszkania – duży pokój, kuchnię i pokój młodzieżowy. W pomieszczeniach można zobaczyć m.in. pralkę Franię, wersalkę, "segment goleniowski", kredens i ceramiczną rybę-karafkę. "To nie są zabytki. Na kanapie można usiąść, można wszystkiego dotknąć. Wszystko przy tym jest oryginalne. Plakaty, które wiszą na ścianach, są z lat 80., pochodzą z młodzieżowego czasopisma +Razem+. W niektórych szufladach ukryte są natomiast ciekawostki" – powiedziała Fijałkowska.
Jak wyjaśniła kuratorka wystawy, do muzeum przychodzą osoby, które pamiętają czasy PRL, ale też najmłodsi: "Pewna czterolatka próbowała wciskać cyfry na telefonie z obrotową tarczą i dziwiła się, dlaczego nie może tego zrobić. To często początek inspirujących rozmów; na przykład starsi tłumaczą młodszym, skąd wzięło się wyrażenie +wykręcić do kogoś numer+" - powiedziała PAP.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, a także m.in. z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej i z Izby Pamięci w Zespole Szkół nr 2 w Stargardzie. Większość przedmiotów podarowali lub wypożyczyli muzeum mieszkańcy Stargardu. Autorka wystawy zapewniła, że niektóre z nich jeszcze do niedawna były używane.
Wystawa "Telewizor, meble, mały fiat… oto marzeń szczyt" będzie czynna do 15 kwietnia w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie.(PAP)
autor: Elżbieta Bielecka
edytor: Paweł Tomczyk
emb/ pat/