Instalacja świetlna, przedłużone godziny otwarcia, tańsze bilety i zwiedzanie wystawy „Wyspiański” z przewodnikiem – to niektóre atrakcje „Karnawału z Wyspiańskim”, organizowanym w Muzeum Narodowym w Krakowie (MNK) gdzie czynna jest wystawa „Wyspiański”.
Jak poinformowało MNK we wtorkowym komunikacie prasowym, "Karnawał z Wyspiańskim" będzie szansą na zwiedzenie wystawy tego artysty w Muzeum Narodowym w Krakowie dla wszystkich, którzy rozpoczynają życie towarzyskie późnym popołudniem.
W pierwszy lutowy weekend ekspozycja będzie otwarta do godz. 21, a bilety na zwiedzanie w godzinach 16:00-21:00 można będzie kupić w promocyjnej cenie 5 zł (cena regularna to 20 zł za bilet normalny i 10 za ulgowy).
Gmach główny MNK będzie w tych dniach widoczny z daleka za sprawą unikalnej instalacji świetlnej, prezentowanej po zmroku na jego fasadzie. Mapping (pokaz świetlny) inspirowany motywami z twórczości plastycznej i cytatami z dramatów Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy będzie można oglądać w tej części Krakowa.
Wielbiciele sztuki Wyspiańskiego mogą liczyć także na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (w cenie biletu) od piątku do niedzieli o godzinach 16:00, 17:30 i 19:00. W sobotę o godz. 17:30 po wystawie oprowadzi wicedyrektor MNK, autor książki „Stanisław Wyspiański. Na chęciach mi nie braknie” Łukasz Gaweł.
Amatorzy wcześniejszego zwiedzania także znajdą coś dla siebie: w niedzielę oprowadzanie po wystawie nastąpi o godz. 12:00, a w sobotę – o 14:00. Nastolatków i ich rodziny Muzeum zachęca do wzięcia udziału w warsztatach animacji poklatkowej z cyklu „10 + sztuka”, których tematem będzie „Zielnik” Stanisława Wyspiańskiego. Początek w sobotę o godz. 10:30.
„Karnawał z Wyspiańskim” to jedna z imprez towarzyszących wystawie „Wyspiański”, realizowanej w ramach programu Niepodległa na lata 2017-2021.
Ekspozycja „Wyspiański”, prezentująca pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w MNK, będzie czynna do 20 stycznia 2019 r.
Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego jest zbiór jego rysunków ołówkiem, tuszem, węglem - m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Na wystawie prezentowane są również prace z innych dziedzin: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/