Kultura i sztuka po 1989 roku

31.03.2016 aktualizacja 19.07.2016

Afrykańskie lalki na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie

Około 200 afrykańskich lalek pochodzących m.in. z Mali, Nigru i Nigerii będzie można oglądać od najbliższej niedzieli w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Wystawa "Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki" poświęcona jest afrykańskiemu teatrowi lalek.

Lalki i marionetki, które będzie można zobaczyć na wystawie mają swoje korzenie w rytuałach, ale poruszają także współczesne problemy - powiedziała dziennikarzom w czwartek kurator wystawy Ewa Prądzyńska. Jak dodała, afrykańskie lalki nie są jednoznacznie sakralne i nie pochodzą jedynie ze sfery profanum, one łączą te dwa światy.

Lalki wielością form i funkcji dobrze pokazują duże zróżnicowanie Afryki - zaznaczyła Prądzyńska. Wykorzystuje się je m.in. w rytuałach inicjacyjnych, służą do wróżb, są także insygnium władców i klanów, ale także służą zwyczajnie do zabawy - dodała kurator.

Odwiedzający wystawę zobaczą m.in. lalki, które wprawia się w ruch. Według Prądzyńskiej, to właśnie zdolność ruchu i ożywiania jest szczególnie podziwiana w Afryce.

Wystawę tworzy około 200 lalek teatralnych pochodzących m.in. z Mali, Nigru, Nigerii, Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Beninu, czy Rwandy.

Teatr lalek w Afryce bardzo różni się od tego, znanego z europejskich realiów - informuje muzeum. Przedstawienia to zazwyczaj krótkie scenki, łączące taniec i muzykę, które nie mają wyraźnej formy dramatycznej. Często są spontaniczne i nieprzewidywalne.

Afrykańskie lalki różnią się od siebie formą i rozmiarem; niektóre z nich są bardzo małe, do obsługi innych potrzeba kilku lalkarzy, mogą mieć ruchome członki, które wprawia się w ruch za pomocą sznurków, czy drutów. Animuje się je rękoma, palcami u nóg, ale także nosząc na głowie, ramionach lub przed sobą.

Obiekty prezentowane na ekspozycji to część kolekcji, którą podarowali szczecińskiemu muzeum w 2007 r. znawcy afrykańskiego teatru lalek Oleńka Darkowska-Nidzgorski i Denis Nidzgorski-Gordier.

W najbliższą niedzielę w szczecińskim muzeum otwarta zostanie też inna wystawa poświęcona Afryce. To ekspozycja prezentująca tradycyjne oraz współczesne afrykańskie tkaniny oraz stroje. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć techniki tkackie i zdobnicze popularne w Afryce.

Obok tkanin będzie można podziwiać codzienne i odświętne stroje m.in. ludów Hausa, Fulbe, Aszanti, Bambera, Herero, Amhara.

Pozaeuropejskie zbiory szczecińskiego muzeum liczą ponad 36 tys. eksponatów, z czego około 25 tys. to zabytki archeologiczne z epoki kamienia w Afryce.

Kolekcja etnograficzna licząca ponad 11 tys. obiektów, reprezentowana przez eksponaty pochodzące z całego świata, należy do jednej z największych w Polsce. W całości została zgromadzona po 1945 r., w dużym stopniu w wyniku własnych badań prowadzonych w Afryce i licznych wypraw do innych części świata. (PAP)

res/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL