Do 30 sierpnia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie można oglądać wystawę „Dziesięć portretów Żydów XX wieku”. Autorem prac jest jeden z najwybitniejszych twórców pop-artu Andy Warhol.
„Są to oryginalne obrazy, pochodzące z kolekcji prywatnej. Przedstawiają najwybitniejsze osobowości – m.in. naukowców, polityków, ludzi związani ze światem kultury – pochodzenia żydowskiego, które żyły w minionym wieku” – powiedziała PAP koordynatorka wystawy Monika Kozioł.
Na wystawie są podobizny takich sław jak m.in. Albert Einstein, Zygmunt Freud, Golda Meir, Gertruda Stein czy Franz Kafka. Jest także autoportret samego Andy’ego Warhola, który znajduje się przy wejściu do galerii z 10 pozostałymi obrazami.
Andy Warhol z upodobaniem modelował twarze znanych osób. Szczególnie wiele portretów Warhol stworzył w latach 70. XX w. Poświęci się wówczas zabiegom o naturze przedsiębiorczej i wynajdywał majętnych patronów na zlecenia do malowania portretów. Wśród nich znaleźli się m.in. Mick Jagger, John Lennon, Brigitte Bardot, Michael Jackson i Mohammad Reza Pahlawi, ostatni szachinszach Iranu. W 1973 r. Warhol stworzył swój słynny portret Mao Zedonga, przywódcy komunistycznych Chin. "Zarabianie jest sztuką i praca jest sztuką, a dobry biznes jest najlepszą sztuką" - tłumaczył.
Do tworzenia portretów amerykański artysta najczęściej wykorzystywał technikę serigrafii, która pozwalała mu na wielokrotne powielanie kompozycji oraz na wprowadzanie kolorystycznych modyfikacji.
Koordynatorka zwróciła uwagę na ponadczasową wartość wystawy „Dziesięć portretów Żydów XX wieku” oraz na jej przesłanie. „Każda z portretowanych postaci mogła by być potencjalną ofiarą Holokaustu. Wystawa jest symbolem strat jakie ludzkość poniosła w XX w.” – skomentowała. (PAP)
bko/ ls/