Kultura i sztuka po 1989 roku

08.09.2019

„Arsenał wyobraźni” Leszka Jampolskiego w wiślańskiej Ochorowiczówce

Wystawę obrazów „Arsenał wyobraźni” Leszka Jampolskiego, w których dokonał artystycznej trawestacji scen filmowych, można od niedzieli oglądać w Muzeum Magicznego Realizmu w wiślańskiej willi Ochorowiczówka.

Jampolskiego zainspirowały filmy, a szczególnie te, które są ważne dla pokolenia, z którego się wywodzi. To m.in. "Rejs" Marka Piwowskiego i "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. "Zależało mi na sportretowaniu własnej +zimnej wojny+, traktując ją jako otwartą opowieść, której ciąg dalszy nastąpi, ale już z innymi aktorami. W naszej rzeczywistości raczej się nie zdarza, by malować obrazy inspirowane filmem, ale czym to się różni od scen z naszego życia, które wybieramy jako temat twórczości?" – wskazał autor.

Marek Szeles z muzeum w Wiśle powiedział, że na wystawie zobaczyć można "Bankiet", "Apel", czy "Sekretarza", obrazy przetrawestowane przez doświadczenia, wyobraźnię i umiejętności artystyczne Jampolskiego. Sam autor powiedział: "+Sekretarz+ jest kwintesencją sekretarzy, prezesów, podsekretarzy, nadsekretarzy, itd. Ilu ja takich gigantów myśli demokratycznej spotkałem i nadal spotykam na swojej drodze?".

Leszek Jampolski urodził się w 1955 r. Studiował w moskiewskim Instytucie Sztuki oraz warszawskiej ASP. Był współorganizatorem słynnej Wystawy Młodej Plastyki Polskiej Arsenał'88. Uprawia grafikę, malarstwo ścienne, rzeźbę i struktury wizualne.

Ekspozycję można oglądać do 4 października.

Muzeum Magicznego Realizmu mieści się w wiślańskiej willi należącej niegdyś do Juliana Ochorowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX w. filozofa i psychologa, wykładowcy uniwersyteckiego z Lwowa. Był on pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej. Badał też zjawiska parapsychiczne. Był pionierem w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella.

Prezentowana na co dzień w Ochorowiczówce kolekcja to ponad 300 dzieł polskich twórców związanych z surrealizmem. Są dzieła m.in. Jarosława Jaśnikowskiego, Zdzisława Beksińskiego czy Jakuba Różalskiego. Jest także zbiór ponad 60 prac Salvadora Dali.

Realizm magiczny to tendencja w sztuce, która wywodzi się z Niemiec doby lat 20. minionego stulecia. Jako pierwszy użył tego określenia krytyk sztuki Franz Roh. Artyści odwoływali się do wyobraźni, wierzeń ludowych i magii, wprowadzając do codzienności elementy irracjonalne i tajemnicze. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL