Ambasador Republiki Chorwacji Andrea Bekić otworzyła w piątek w Poznaniu wystawę poświęconą chorwackiemu niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu na listach UNESCO. Mieszkańcy Poznania mogą dzięki niej poznać m.in. sztukę wyrobu pierników z Północnej Chorwacji.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Etnograficzne z Zagrzebia i prezentuje 15 chorwackich tradycji i zwyczajów wpisanych na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
„Poznań jest ważnym centrum kulturalnym, gospodarczym i akademickim, także dla Chorwacji, dlatego cieszy mnie, że mieszkańcom tego pięknego i historycznego miasta możemy pokazać cząstkę chorwackiej spuścizny kulturowej i naszych tradycji, które staramy się zachować dla przyszłych pokoleń” – powiedziała w piątek w Poznaniu Ambasador Chorwacji Andrea Bekić.
„Tradycje i obyczaje ludowe są tym, co wyróżnia naszą własną, narodową i kulturową tożsamość i stanowi o regionalnych odrębności. Chorwacja jest bardzo aktywna w ramach UNESCO; na liście światowego dziedzictwa tej organizacji znajduje się 11 materialnych dóbr kultury i przyrody w naszym kraju, a ze 160 dóbr niematerialnych na liście naszego ministerstwa kultury, aż 15 udało nam się dotychczas wpisać na listę UNESCO” – dodała.
Dzięki ekspozycji mieszkańcy Poznania mogą dowiedzieć się o karnawałowej paradzie dzwonników z regionu Kostavu, o obchodach uroczystości św. Błażeja, czyli patrona Dubrownika, a także o sztuce koronkarstwa. Na wystawie prezentowane są także zwyczaje związane z procesją „Za Krzyżem” na wyspie Hvar, Wiosenną Procesją Królów i Królowych w Gorjani, tradycją wyrobu drewnianych zabawek dla dzieci z regionu Hrvatsko Zagorje.
Prezentowany jest też dwugłosowy śpiew i muzyka w skali istryjskiej, śpiew ojkanje, Sinjska Alka - czyli turniej rycerski w Sinj, sztuka wyrobu pierników z Północnej Chorwacji, oraz muzyka Bećarac we wschodniej Chorwacji, Nijemo Kolo - tradycyjny taniec w Dalmacji, Klapa - wielogłosowy śpiew z Dalmacji, dieta śródziemnomorska i Ekomuzeum Batana.
Jak dodała ambasador, ma nadzieję, że zwiedzający będą mogli dostrzec również wiele podobieństw między tradycjami w Chorwacji i Polsce, co – jak zaznaczyła – świadczy o bliskości naszych narodów i naszej kultury.
Wystawę „Chorwackie niematerialne dziedzictwo kulturowe na listach UNESCO” można będzie oglądać do 10. listopada w holu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podkreślił w piątek, że „dziedzictwo niematerialne jest niewątpliwie interesującym elementem dziedzictwa kulturowego każdego kraju”. Woźniak przypomniał też również, że województwo wielkopolskie od lat rozwija współpracę z Chorwacją, zwłaszcza z regionem Żupanii Vukovarsko-Srijemskiej, z którym łączy je porozumienie partnerskie od lipca 2013 roku. Jak mówił, wśród obszarów współpracy znajduje się m.in. wymiana doświadczeń w zakresie członkostwa i zarządzania funduszami Unii Europejskiej, wspieranie wymiany informacji i doświadczeń w zakresie modernizacji funkcjonowania administracji oraz samorządu terytorialnego, a także kultura i sztuka.
Organizatorem wystawy w Poznaniu jest konsul honorowy Republiki Chorwacji w Poznaniu Jerzy Domicz. (PAP)
autor: Anna Jowsa
edytor: Agata Zbieg
ajw/ agz/