Kilkadziesiąt prac, które powstały podczas międzynarodowych warsztatów ikonopisarskich w 2018 r. w Nowicy w Beskidzie Niskim, pokazano na otwartej w sobotę wystawie „Czas śmierci/ czas życia” w Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku.
Autorami prac, które czasem nie są ikonami, ale obrazami inspirowanymi ikoną, jest 40. uczestników tych warsztatów. To artyści z Polski, Ukrainy, Litwy i Serbii. W 2018 r. warsztaty w Nowicy odbyły się po raz dziesiąty.
Jak podało Muzeum Ikon, głównym tematem tych warsztatów były rozważania wokół słów Chrystusa w Betanii, wypowiedzianych u grobu Łazarza: "Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki".
"Na wystawie prezentujemy około 50 ikon, w tym obrazy wyobrażające m.in. Wygnanie z raju, Potop, Ofiarę Abrahama, Przejście przez Morze Czerwone. Obok prac, których tematem są sceny pasyjne, znajdują się prace przedstawiające obecność Chrystusa Zmartwychwstałego, a także sceny uzdrowień" - poinformowała w materiałach prasowych prezentujących wystawę kierująca Muzeum Ikon w Supraślu Ewa Zalewska.
Dodała, że prezentowane ikony są różnorodne w stylistyce. "Wśród prezentowanych obrazów można znaleźć zupełnie nowe rozwiązania przedstawień obecnych w ikonografii +od wieków+ i przez to utrwalonych w świadomości. Większość +nowickich+ prac odbiega od potocznych wyobrażeń ikony, rozumianej jako mniej lub bardziej sprawnie wykonanej kopi już istniejącego obrazu" - podaje Zalewska.
Zaznaczyła, że nie wszystkie pokazywane na wystawie prace są ikonami, ale na pewno "wszystkie są świadectwem udziału w spotkaniu, którego treścią była kontemplacja Słowa Bożego" - są pracami inspirowanymi ikoną.
Muzeum Ikon podkreśla również, że na warsztatach w Nowicy powstały prace artystyczne, które pokazują także, jak współcześnie operować "językiem kanonu" powstawania ikony.
Muzeum Ikon w Supraślu jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mieści się na terenie prawosławnego męskiego klasztoru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, monaster ma ponad pięćset lat, jest jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków prawosławnego życia monastycznego. Supraskie muzeum ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.
Wystawa będzie czynna do 27 lipca.(PAP)
autor: Izabela Próchnicka
kow/ je/