Eksperyment artystyczny "Metafizyka formy" Mariusza Korczaka prezentowany będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi - Galerii Willa - od czwartku. 2 kolejne wystawy - rysunki i gwasze Henryka Jóźwiaka oraz fotografie Tymoteusza Leklera - zostaną otwarte w piątek.
Wystawa "Metafizyka formy", której wernisaż odbędzie się w czwartek, to prezentacja wyników eksperymentu artystycznego Mariusza Korczaka - artysta studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni J. Sterna i J. Nowosielskiego oraz w ASP w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w 1977 r.
Jak wyjaśnił autor, eksperyment rozpoczął się w roku 2003 r. - od poprzedniej wystawy jego malarstwa zorganizowanej również w Galerii Willa, która nosiła tytuł "Rozważania metafizyczne".
"Obrazy są kompilacją wielu nałożonych na siebie zasad całościowych porządkujących wielość. Każda następna formuła nałożona na istniejącą już tkankę malarską unieważnia poprzednie, sprowadzając je do roli rozwiązań cząstkowych" - wyjaśnił Korczak. Jego prace będzie można oglądać w Galerii Willa do 5 marca.
Z kolei od piątku w Galerii Chimera pojawią się rysunki i gwasze Henryka Jóźwiaka, który rysuje od ponad 50 lat. Po ukończeniu studiów w warszawskiej ASP, związał się z Łódzką Wytwórnią Filmów Fabularnych, m.in. tworzył rysunki scenografii do filmów nakręconych w latach 60. XX w., takich jak "Faraon" w reż. Jerzego Kawalerowicza, "Potem nastąpi cisza" Janusza Morgensterna czy "Przygody z piosenką" Stanisława Barei.
"Wystawa ma charakter retrospektywny, dowodzi też, iż szkicowanie, które odchodzi obecnie nieco w zapomnienie, może być autentyczną pasją, głównym zainteresowaniem artysty jest bowiem rysunek odręczny, który w dobie komputerów i aparatów cyfrowych stał się niewygodnym i uciążliwym sposobem wyrazu artystycznego" - napisała w folderze wystawy kuratorka Adriana Michalska.
Na ekspozycję składają się rysunki wykonane tuszem, piórkiem oraz gwasze, które nie były dotychczas pokazywane. Prace powstawały od połowy lat 60. ubiegłego wieku do roku 2009, dlatego ich charakter i tematyka są zróżnicowane.
Również w piątek odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Tymoteusza Leklera w Galerii Re:Medium. Autor - absolwent łódzkiej ASP - ma na swoim koncie 30 indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych wystaw fotografii. Jest autorem zdjęć do licznych albumów, książek, plakatów, katalogów mody, okładek płyt i kalendarzy autorskich.
Zbiór prezentowany w Re:Medium to cykl czarno-białych aktów kobiecych, w których nagość modelek jest jednym z elementów - obok rekwizytów, wnętrz i światła - budujących klimat intymności.
"Na wystawie +Pokój+ odnajdziemy czysty akt, jak i +pejzaże ciała+, ukazane w sposób abstrakcyjny. Fotografia we wnętrzach Leklera buduje kontakt osobisty z widzem i pokazuje emocje ukryte w gestach prezentowanych postaci. Modelki nie stanowią jednak jedynie uprzedmiotowionego obiektu oglądu – przez swój naturalny ruch, czy pozę – są często inicjatorkami zwolnienia migawki Leklera" - podkreśliła kuratorka Dominika Pawełczyk.
Miejska Galeria Sztuki prezentuje polską i obcą sztukę współczesną w kilku miejscach na terenie Łodzi - Galerii Willa/Chimera, Re:Medium, Galerii Bałuckiej i Ośrodku Propagandy Sztuki. Została powołana przez łódzki magistrat w 1924 r. Od 1951 r. istniała jako łódzki oddział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, od 1962 r. jako Biuro Wystaw Artystycznych w Łodzi. W 1997 r. przywrócono jej pierwotną nazwę. (PAP)
agm/ pat/