Dziką przyrodę i bioróżnorodność świata oraz Polski, a zwłaszcza Śląska, ukazuje wystawa „Żywy album przyrody” - składająca się ze zdjęć autorstwa 36 fotografów - którą od soboty będzie można oglądać w Galerii Bielskiej BWA – podała w piątek ta instytucja.
Ekspozycja „Żywy album przyrody” to efekt pracy członków okręgu śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. „Użyta w tytule gra słów jest celowa i informuje o tym, że wszystkie prezentowane sceny są rejestracją naturalnych momentów życia przyrody. (…) Wystawa ma na celu ukazać piękno przyrody oraz zachęcić do częstszego i świadomego z nią kontaktu, z poszanowaniem jej praw, a podczas fotografowania – również zasad etyki” – twierdzi prezes okręgu śląskiego Związku Artur Jurkowski.
Większość fotografii powstała w zielonych zakątkach Śląska. To m.in. rezerwat przyrody Las Murckowski w okolicach Katowic, Łężczok w powiecie raciborskim, a także zespół przyrodniczo-krajobrazowy Żabie Doły na granicy Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Zdjęcia uzmysławiają jak bogata jest przyroda województwa śląskiego, wciąż kojarzonego raczej z obrazami kominów i hałd.
Fotografie pogrupowane zostały w ekosystemy. Poszczególne tematy odnoszą się do wody, łąki, lasu, gór niskich, wysokich i miasta. Opisy wykonali autorzy fotografii. Dotyczą one nie tylko miejsca oraz wybranego obiektu flory i fauny, a także sytuacji, w jakiej się znaleźli. „Dzięki przemyślanemu doborowi zdjęć można zrozumieć relacje pomiędzy prezentowanymi obiektami flory i fauny, a wczytując się w opisy wzbogacić wiedzę” – wskazał Jurkowski.
Wielu autorów zdjęć zgromadzonych na wystawie uczestniczyło w przeszłości m.in. w kolejnych edycjach prestiżowego londyńskiego konkursu i wystawy, która obiegała świat: Wildlife Photographer of the Year, a kilku trafiło do finału zdobywając wyróżnienia i nagrody.
Ekspozycja „Wildlife Photographer of the Year” przez kilkanaście kolejnych lat gościła w Bielsku-Białej. W tym roku nie zostały zakupione prawa do polskiej edycji.
Premiera wystawy „Żywy album przyrody” odbyła się w Muzeum Śląskim w Katowicach w 2016 r. Bielska prezentacja jest jej drugą odsłoną.
Wystawę "Żywy album przyrody" można będzie zobaczyć do 13 maja. Wstęp jest bezpłatny.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/