II wojna światowa

14.03.2019

„Josef Sudek: Topografia ruin. Praga 1945” w Muzeum Architektury

Josef Sudek: Topografia ruin. Praga 1945 Josef Sudek: Topografia ruin. Praga 1945

Kolekcję fotografii dokumentujących wojenne zniszczenia Pragi autorstwa uznanego czeskiego fotografa Josefa Sudka można od czwartku oglądać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Ekspozycję „Josef Sudek: Topografia ruin. Praga 1945” tworzy seria kilkudziesięciu zdjęć, które czeski artysta wykonał tuż po zakończaniu wojny. "Seria składa się na artystyczny obraz zrujnowanych budynków, cokołów zdemontowanych pomników, instalacji przeciwlotniczych, zbiorników przeciwpożarowych, czy opuszczonej powstańczej barykady" – podkreślili twórcy wystawy.

Jak wskazano w opisie ekspozycji, fotografie Josefa Sudka nawiązują przede wszystkim do dwóch wydarzeń z 1945 roku. Pierwsze to omyłkowy nalot amerykańskiego lotnictwa na Pragę z 14 lutego 1945 r. Spowodował on zniszczenia w południowych dzielnicach centrum miasta. Na fotografiach Sudka z tej części miasta udokumentowane są m.in. zniszczenia klasztoru Emaus.

Drugie z wydarzeń to praskie powstanie z maja 1945 r. Wówczas uszkodzony został ratusz Starego Miasta, co zostało przedstawione na zdjęciach czeskiego fotografa. 

Innym tematem cyklu jest skład skonfiskowanego metalu w Maninach na terenie portu rzecznego na Wełtawie. Josef Sudek fotografował przede wszystkim rzeźby z praskich pomników i dzwony kościelne tworzące przypadkowe kompozycje o surrealistycznej wymowie – podkreślili twórcy ekspozycji.

Wystawę zdjęć czeskiego artysty można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury do 5 maja.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL