Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska otworzyła w poniedziałek na placu Zamkowym w Warszawie wystawę plenerową poświęconą Komisji Edukacji Narodowej oraz najważniejszemu wydanemu przez nią dokumentowi "Ustawom Komisji Edukacji Narodowej".
Na planszach wystawy można przeczytać fragmenty dokumentu.
"To jest bardzo pouczająca lektura. Polecam ją dzisiejszym nauczycielom. Bardzo spodobał mi się fragment: +Nauczyciel niech uważa, co ma mówić, co zamilczeć. Nic nigdy nie mówić w szkole, czego sam jaśnie nie rozumie, na co się nie nagotuje, co by nad pojętność uczniów było. Mówić, odpowiadać grzecznie, przyjemnie do zadośćuczynienia+. I to, co jest bardzo ważne: +Przypomnieć, że z ludźmi rozumnemu sprawa, chociaż z dziećmi sprawa+" - podkreśliła Kluzik-Rostkowska.
Minister zapowiedziała, że tekst "Ustaw Komisji Edukacji Narodowej dla stanu akademickiego i na szkoły w krajach Rzeczypospolitej przepisanych" ukaże się pod koniec tego roku - dzięki współpracy MEN z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk - w trzech językach: polskim, archaizowanym angielskim i archaizowanym litewskim. Zostanie opatrzony wstępem naukowym, objaśnieniami oraz recenzjami: naukową i językowymi.
Kluzik-Rostkowska zawróciła uwagę, że dotychczasowy brak tłumaczeń tekstu "Ustaw" na języki obce powoduje, że to jedno z najważniejszych polskich dzieł pedagogicznych nie jest praktycznie znane w świecie.
Kluzik-Rostkowska zawróciła uwagę, że dotychczasowy brak tłumaczeń tekstu "Ustaw" na języki obce powoduje, że to jedno z najważniejszych polskich dzieł pedagogicznych nie jest praktycznie znane w świecie.
Opracowanie "Ustaw" w języku polskim jest już gotowe. Jest to pierwsze od 1783 r., czyli od momentu, gdy "Ustawy" stały się obowiązującym prawem szkolnym, pełne ich wydanie wraz z tabelami i wzorami. Wydanie publikacji finansuje resort edukacji.
Komisja Edukacji Narodowej (pełna nazwa: Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca) - była pierwszą w Polsce i Europie instytucją o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty, o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołana została przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 r. na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Działała w latach 1773-1794.
"Ustawy Komisji Edukacji Narodowej" regulowały ogół zagadnień edukacyjnych w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stworzona została nowoczesna struktura organizacyjna oświaty - od szkół elementarnych poprzez gimnazja aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie. To KEN zdecydowała, że językiem wykładowym w szkołach będzie polski. Łacina pozostała w programie tylko, jako jeden z przedmiotów.
Komisja powołała Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników. Zamawiano je u wybitnych uczonych polskich oraz tłumaczono najlepsze opracowania zagraniczne. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.
Zreorganizowane zostały też akademie: krakowska i wileńska. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie przemianowany na Szkołę Główną Koronną stał się nowoczesną uczelnią. Wysoką rangę zdobył Uniwersytet Wileński. Przemianowany na Szkołę Główną Wielkiego Księstwa Litewskiego stał się ważnym ośrodkiem nauk przyrodniczych i astronomii. Komisja zamierzała też powołać Królewski Uniwersytet w Warszawie - jego zalążkiem była utworzona w 1789 r. Szkoła Anatomii i Chirurgii.
Kres działaniom Komisji Edukacji Narodowej położyła utrata niepodległości Polski, ale wiele rozwiązań wprowadzonych przez nią miało kontynuację.
Rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej - 14 października jest obchodzona jako Dzień Edukacji Narodowej. Święto to wprowadzono w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)
dsr/ par/