Prace młodych artystów wyróżnionych w rankingu Kompasu Młodej Sztuki są eksponowane od czwartku w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Pierwsze miejsce w rankingu przypadło w tym roku Bartoszowi Kokosińskiemu.
Na ekspozycji w Galerii (-1) pojawi się około 20 prac liczących się młodych twórców wyróżnionych i nagrodzonych w konkursie Kompas Młodej Sztuki. Dotyczy on tylko artystów do 35. roku życia i stanowi rozwinięcie idei Kompasu Sztuki, który obejmuje czołowych polskich twórców obecnych na rynku sztuki po 1945 roku - poinformowała PAP Kama Zboralska, która wraz z Piotrem Cegłowskim jest inicjatorką "Kompasów".
W Kompasie Młodej Sztuki w 2016 pojawiły się 222 nazwiska. Pierwsze miejsce zajął już po raz drugi Bartosz Kokosiński (w 2014 roku wygrał ex aequo z Ewą Juszkiewicz), który uzyskał 50 pkt. Obecnie można obejrzeć jego prace w Project Room w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej.
Listę Kompasu Młodej Sztuki, podobnie jak Kompasu Sztuki, układają profesjonaliści, przedstawiciele czołowych polskich galerii sztuki współczesnej – komercyjnych oraz publicznych, przede wszystkim promujących sztukę. W tym roku w głosowaniu wzięło udział prawie 80 galerii, a wśród nich m.in. Galeria Foksal, Galeria Bielska, Galeria Biała, Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Kronika, Szara oraz z komercyjnych: Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_30, Propaganda, Le Guern, Artemis, Art Agenda Nova, Mostra. Pojawiły się też nowe galerie m.in. Galeria Kasia Michalski oraz Ney Gallery&Prints.
Ranking stanowi sumę notowań właścicieli bądź szefów galerii, którzy zgłaszali po pięć nazwisk – kierując się osiągnięciami artystów (nagrodami, wystawami, publikacjami itp.). Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymywał 5 punktów, drugi – 4, trzeci – 3 itd. Ilość punktów zadecydowała o ostatecznej pozycji w rankingu.
Bartosz Kokosiński swoje dwa obrazy „pożerające rzeczywistość” niedawno zaprezentował na wystawie „Warszawa w Budowie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Bez trudu zagospodarował też 300 mkw. Galerii BWA w Gorzowie. Trzy miesiące 2016 roku spędził jako rezydent prestiżowej MeetFactory w Pradze. "Artysta swoje prace, czasem zwinięte i wypełnione różnymi przedmiotami – zużytymi kablami, boazerią, mchem, resztkami farby itp. - uważa za obrazy, bo wywodzą są z malarskiej tradycji. Nawiązują do klasycznych motywów, takich jak pejzaż, martwa natura czy malarstwo religijne. Artysta w charakterystyczny sposób walczy, +znęca+ się nad blejtramami – szarpie je, nacina, wygina... Lecz nie chodzi o samą deformację, jego sztuka oddaje emocje związane z wątpliwościami, napięciami, rozczarowaniami każdego twórcy" - charakteryzuje twórczość zwycięzcy rankingu Zboralska.
Drugie miejsce w KMS zajęła Ewa Juszkiewicz - dwukrotna zwyciężczyni KMS – w 2015 i w 2014 ex aequo z Bartoszem Kokosińskim. W 2014 r. została wybrana przez międzynarodowe jury do "100 Painters of Tomorrow", londyńskiego wydawnictwa Thames&Hudson. Ostatnio jej prace zostały zaprezentowane w trzeciej części serii Vitamin P wydawnictwa Phaidon obok 108 innych "The World's Hottest Painters". Brała udział m.in. w wystawie Palazzo Cavour w Turynie (2014), której kuratorem był jeden z najważniejszych artystów - Maurizio Catellan. Laureatka nagród m.in. Grand Prix w konkursie Biennale Malarstwa Bielska Jesień (2014).
Juszkiewicz przede wszystkim maluje kobiece portrety, które poddaje różnym deformacjom, tworzy też surrealistyczne wizerunki, inspirowane dawną sztuką. W nowym cyklu korzysta z niewielkich czarno-białych zdjęć archiwalnych dzieł zaginionych w czasie wojny, zniszczonych podczas pożarów lub skradzionych.
Trzecie miejsce w tym roku zajął Mariusz Tarkawian. Uwiecznia on wszystko, co zwróci jego uwagę podczas spotkań towarzyskich, dyskusji, rozmów kuratorów, przygotowań do wystawy, wernisaży itd. Tworzy osobisty zapis wydarzeń, których był świadkiem, dodaje też własne teksty. Podstawowym medium jest rysunek, tworzy także murale, m.in. "Historii Kartageny" (Biennale Sztuki Współczesnej Manifesta w Kartagenie, Hiszpania). Największym sukcesem jest niedawny zakup jego olbrzymiego (13 mkw) rysunku do nowej kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Katarzyna Karpowicz zajęła czwartą pozycję. W nastrojowej, przedstawiającej sztuce mówi o emocjach i ludzkich relacjach. Jej prace jakby odrealnione, otacza tajemnicza aura.
Piąta pozycja przypadła Agnieszce Polskiej, która zajmuje się przede wszystkim filmem i fotografią. Miała wystawę indywidualną m.in. w Tate Modern oraz w New Museum w Nowym Jorku oraz w nowojorskim MoMA. Inspiracji poszukuje w przedwojennych gazetach i czasopismach oraz w fotografiach z lat 60. Laureatka m.in. Nagrody Filmowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2013).
Wyróżnieniom towarzyszą nagrody pieniężne: Bartosz Kokosiński otrzyma nagrodę główną - 10 tys. zł, ufundowaną przez mecenasa wystawy Fundację Banku Millennium, a Marta Antoniak - artystka, która pojawiła się w KMS w tym roku po raz pierwszy, od razu na 13. miejscu - otrzyma przyznaną przez Invest 4Elite nagrodę w wysokości 5 tys. zł.
Więcej informacji na temat rankingu na stronie www.kompasmlodejsztuki.pl
Ekspozycja Kompasu Młodej Sztuki będzie czynna w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego do 5 grudnia. (PAP)
abe/ mow/