II Rzeczpospolita

14.07.2017

Kresy na przedwojennych pocztówkach na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia

Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce. Zdjęcie z wystawy Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce. Zdjęcie z wystawy

Ponad 250 pocztówek przedstawiających przede wszystkim architekturę miast, miasteczek i wsi z obszaru trzech kresowych województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego, można od piątku zobaczyć na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta, na ekspozycji prezentowanych jest ponad 250 prac fotografików i malarzy, wydanych zarówno w miejscowościach obecnie leżących za wschodnią granicą naszego kraju, jak i na terenie Polski.

"W zdecydowanej większości są to obiekty należące do prywatnego kolekcjonera oraz antykwariatu Poliart, a część pochodzi ze zbiorów Muzeum Sztuki Medalierskiej, oddziału Muzeum Miejskiego Wrocławia" - mówiła Pluta.

Na prezentowanych pocztówka widnieje przede wszystkim architektura miast, miasteczek i wsi z obszaru trzech województw: lwowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego oraz widoki gór z Rezerwatu Gorgany i Czarna Góra.

Zdjęcia do prezentowanych pocztówek przygotowali znani fotograficy, w tym nestor polskiej fotografii Jan Bułhak, wieloletni prezes Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego Adam Lenkiewicz czy należący do tego Towarzystwa Tadeusz Maciejko.

Wystawę uzupełniają mapa fragmentu II Rzeczypospolitej Polskiej z zaznaczonymi miejscami, które prezentowane są na pocztówkach, oraz życiorysy wybranych twórców.

Ekspozycję "Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce" można oglądać do 1 października. (PAP)

pdo/ aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL