Kultura i sztuka 1945-1989

11.04.2018

„Linia w malarstwie” - wystawa Stefana Gierowskiego w Bielsku-Białej

Stefan Gierowski. Fot. PAP/A. Rybczyński Stefan Gierowski. Fot. PAP/A. Rybczyński

Dzieła malarskie Stefana Gierowskiego, artysty określanego mianem klasyka polskiej nowoczesności, które ukazują jeden ze szczególnych aspektów jego zainteresowań, jakim jest linia, można będzie zobaczyć od piątku w Galerii Bielskiej BWA – podała instytucja.

"Gierowski tworzy nieustannie od lat 50. XX wieku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców nurtu abstrakcji w Polsce. Na wystawie prezentujemy kilkadziesiąt prac powstałych od lat 60. aż po pierwszą dekadę XXI. Wystawa pokazuje jeden ze szczególnych aspektów zainteresowania malarza – linię" – uważa kurator wystawy Karolina Jezierska-Pomorska.

Na ekspozycji pokazany jest wybór prac z niemal całego dorobku artysty. "Dzięki temu odbiorcy będą mogli w jednym miejscu prześledzić sposób tworzenia i jeden z aspektów poszukiwań wielkiego polskiego abstrakcjonisty" – podkreśliła kurator.

Jak zaznaczyła, linia na obrazach Gierowskiego z lat 60. wyznaczała kierunek światłu. W pracach z lat 70. i 90. miała za zadanie wskazywać pola działania barw. W obrazach z lat 80. i 90. Gierowski z matematyczną precyzją wytyczał na ciemnym tle jasne ścieżki bieli, by w dalszych poszukiwaniach przejść do osłabienia tej energii, co ukazuje w kolejnych dwóch dekadach w pracach z użyciem szarości.

Gierowski w rozmowie z kurator Karoliną Jezierską-Pomorską, która została przeprowadzona w marcu br., powiedział, że linia, która pojawiła się w jego pracach już w latach 50., "nieustannie istnieje jako pewien problem”. „Linia ma w sobie element treściowy - tak bym to powiedział – opisuje coś, co określa; to jest linia, która dąży dokądś albo linia, która obrysowuje całą przestrzeń; linia, która przecina przestrzeń; linie, które się powtarzają, mulitiplikują - każda ma odrębną treść. Sprawa linii była jednym z elementów budowy części obrazów. Wracała co pewien czas jako przyczyna następnych obrazów" – mówił artysta.

Stefan Gierowski urodził się w 1925 r. w Częstochowie. W latach 1945-1948 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach prof. Karola Frycza i Zbigniewa Pronaszki. Równolegle ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1961 r. został wykładowcą w warszawskiej ASP, gdzie w latach 1975-1981 pełnił funkcję dziekana wydziału malarstwa. W 1983 r. został wybrany przez Senat warszawskiej ASP na Rektora Elekta. W latach 1986-1988 był przewodniczącym Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego i członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego. W 1986 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Wernisaż ekspozycji, przygotowanej we współpracy z Fundacją Stefana Gierowskiego, odbędzie się w środę wieczorem. Obrazy oglądać będzie można do 13 maja.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy ona do samorządu Bielska-Białej.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL