„Sto lat Ą/Ę” - pod takim tytułem w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. Martynasa Mażvydasa w Wilnie zainaugurowano w poniedziałek wystawę ilustracji dla dzieci i młodzieży prezentującą prace polskich grafików i ilustratorów o litewskich korzeniach.
Na wystawie, której głównym bohaterem jest język, eksponowane są prace m.in. Józefa Wilkonia, Andrzeja Strumiłły, Stasysa Eidrigevicziusa, Patrycji Bluj-Stodulskiej oraz prace litewskich artystów powiązanych doświadczeniami z Polską, m.in. Deimante Rybakoviene, Indre Rybakovaite i Sigute Chlebinskaite.
"Wystawa, która trochę w nieoczywisty sposób wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę niepodległości, opowiada o jednym z elementów tożsamości narodowej, jakim jest języka" - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, współorganizatora wystawy.
Poniedziałkowy wernisaż zainaugurował wystawę, w ramach której przez trzy najbliższe tygodnie odbywać się będą spotkania z udziałem młodych Polaków i Litwinów na temat tego, jak zmieniał się język polski i litewski w ciągu ostatnich stu lat czy warsztaty, podczas których uczestnicy spróbują zilustrować oba języki.
Nieprzypadkowo w tytule wystawy przedsięwzięcia znalazły się litery "ą" i "ę". Jak tłumaczy Łapczyński, "obie te literki występują w językach polskim i litewski,, chociaż języki należą do różnych grup".
Podczas finisażu wystawy, który odbędzie się 8-9 grudnia, w ramach festiwalu książki dla dzieci zostaną m.in. rozdane nagrody dla osób, które na Litwie promują polskie ilustracje.
Współorganizatorami wystawy "Sto lat Ą/Ę" są: Fundacja Bałtyckie Syreny z Gdańska, Fundacja Małego Księcia – Cała Litwa Czyta Dzieciom oraz Instytut Polski w Wilnie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ ulb/ kar/