Kultura i sztuka po 1989 roku

19.02.2018

Luwr: pierwsza wystawa zachodniego muzeum w Iranie na tak dużą skalę

W przyszłym miesiącu w Teheranie francuskie muzeum w Luwrze zaprezentuje 50 eksponatów ze swoich zbiorów oraz ze zbiorów Muzeum Eugene Delacroix. Będzie to "pierwsza na taką skalę wystawa wielkiego zachodniego muzeum w Iranie" - głosi komunikat Luwru.

O przyszłej wystawie "Luwr w Teheranie", od 5 marca do 3 czerwca, informuje w poniedziałek portal ArtNewspaper, cytując komunikat paryskiego muzeum.

Wystawa 50 greckich, rzymskich i perskich dzieł sztuki i artefaktów, jak podaje Luwr, odbędzie się w ramach porozumienia zawartego dwa lata wcześniej podczas wizyty prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego we Francji. Porozumienie przewiduje wymianę wystaw, publikacji, wizyt naukowych, sesji szkoleniowych oraz prace wykopaliskowe.

We Francji odpowiednikiem wystawy w Teheranie będzie wystawa w oddziale Luwru w Lens. Od 28 marca do 22 lipca będzie można oglądać tam kolekcję wspaniałego rzemiosła artystycznego z dworu Kadżarów, dynastii rządzącej Iranem w latach 1785-1925.

Wśród "Arcydzieł XIX-wiecznej perskiej sztuki imperium" znajdzie się 400 eksponatów, m.in. emalii, dywanów, broni ceremonialnej, strojów, ozdób oraz malarstwa z prywatnych kolekcji europejskich i z instytucji na Bliskim Wschodzie - podał "Teheran Times".

Epoka Kadżarów jest fascynującym okresem w historii, kiedy Iran zaczynał stopniowo i nieśmiało wprowadzać modernizację kraju - telegraf, telefon i inne wynalazki, jednocześnie usilnie zachowując swoją tożsamość i odrębność.

Część eksponatów zostanie udostępniona publiczności po raz pierwszy. Scenografię w Lens zaprojektował znany projektant Christian Lacroix, który starał się stworzyć zwiedzającym wrażenie przechadzki po bogatym pałacu Kadżarów na wzór rezydencji wzniesionej przez Fatha Alego Szacha w Sulejmanii.

Wystawie towarzyszyć będzie specjalistyczne kolokwium.

Obecne zacieśnienie kontaktów Francji z Iranem stanowi znaczący zwrot w stosunku do roku 2011, kiedy rząd Iranu zerwał wszelkie kontakty z Luwrem. Ówczesny wiceprezydent Iranu Hamid Baghai oskarżył francuskie muzeum o negowanie obietnicy wystawienia perskiej kolekcji w Teheranie. Przedstawiciele Luwru powiedzieli wtedy brytyjskiej gazecie "The Independent", że nigdy nie podpisali "dokładnej umowy". (PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL